Bunlar de taksitli dolandırıcı

Ordu’da dinamik Meral Çelebi, işyerlerine gelerek yiğitlik kazandıran dolandırıcıların oyununa geldiğini tez etti. Çelebi, kendilerine alışmışlık gösteren dolandırıcılara senetli taksitle 51 bin TL’lik monitör ve beyaz yük aldıklarını, borçlarını ise kendilerinin ödediklerini tabir etti.

Çeşitli yollarla insanları mağdur fail dolandırıcıların oyunları seçme geçen periyot artarken, güven ve uyanık ekipleri müdebbir olmalarına cebin insanları uyarıyor. Özellikle son günlerde mütezayit telefon dolandırıcılığa cebin insanların bilinçli olmaları istenirken, bu konuda sıklıkla uyarılar birlikte yapılıyor. Ancak dolandırıcılar, insanların birikimleri ahzetmek için muhtelif yollara dahi başvuruyor.

Ordu’bile dolandırıldığını sav eden bazen vatandaşlar, kendileri ile tanışan kişilerin geçmiş güven sağlayıp bacanak olduklarını, sonrasında ise ‘evimize haciz gelecek’ diye dünyalık istediklerini, mal alamadıklarında ise senetle paraya dönüştürülebilecek mahsulat aldırıp, ortadan kaybolduklarını iddia ederek, borçlarını seçme kamer ödediklerini söylediler.

“Kendilerini gani karı tanıtıp, 51 bin TL dolandırdılar”

Dolandırıldığını doğacak süren mağdurlardan biri olan Meral Çelebi, “Bundan 5-6 kamer ilk 51 bin TL dolandırıldım. Bizim işyerimize gelenler kendilerini tanıttılar ve uzuv oldular. Sonrasında kendilerini dolgunca bir eş kabilinden tanıttılar, sonrasında azar azar bizi işlemeye başladılar. Arkası Sıra bu kişinin annesi geldi ve yalvararak dünyalık istedi. Olmadığını söyleyince evlerinin icrada olduğunu ve kendilerine borç göstergeç almamızı istediler, meğer arasında eş yokmuş. Benim kadar mağdurlar yine var, 30 tane dosya olduğu söyleniyor ancak ben o kadarını bilmiyorum” dedi.

“Evlerine haciz gitmesin diyerek zat üzerime senetle göstergeç aldım”

“Televizyonları aldıktan sonradan ego bunların dolandırıcı olduğunu anladım. Telefonlara bakmıyorlar ve temas taraftan engellemişler” diyen Çelebi, “Avukatımız bunları araştırdı ve ayyar olduklarını anladık. Tıpkı mağazadan 17 bin teklik monitör, ayrıksı benzeri mağazadan 17 bin teklik göstergeç ve ayrımsız arkadaşımızın dahi işyerinden de 17 bin teklik monitör aldık ve toplamda 51 bin TL yapıyor. Bize, televizyonları satacaklarını ve evi icradan kurtaracaklarını söylediler. Annesi geldi ve ödeyeceklerini söyleyince inandım, kadının ağlamasına dayanamadım. Ant etmelerine ve annenin ağlamasına alın bu işe kalkıştım fakat nazik ayyar anne imiş” diyerek konuştu.

“30 sunum daha kıygın olduğu söyleniyor”

Kendilerinin monitör aldığını fakat apayrı ailelerin birlikte ayrımlı ürünler alarak dolandırıcılara doğrulama ettiğini argüman eden Meral Çelebi, “Tıpkı anne hilekâr olamaz, çocuklarına domuzuna eş olması geçişsiz. Bambaşka dolandırdıkları kişilere ise tuvalet taşı, doğalgaz tesisatı almışlar ve bunları satmışlar. Çevirici almışlar ve parasını ödememişler, benzeri yakınımız olan ailede hem damadı, hem de damadın annesini dolandırmışlar. Tahminî 30 parça dosya olduğunu söylüyorlar” şeklinde konuştu.

Çelebi ile el telefonu ile ulaştığı değişik mağdurlar, dolandırıcılara teyit ettikleri ürünlerin taksitlerini kendilerinin ödediğini tabir ettiler. – KALABALIK

Share: