TRABZON’DA RİSKLİ 450 YAPI İÇİN ‘YIKILSIN’ ÇAĞRISI

KARADENİZ’birlikte 6 ili havi ‘İklim Değişikliği Gösteri Planı’ çerçevesinde; bölgede 19 bin akaret dere, 131 bin arık dere ile 1430 kilometre sefer zehir üstünde yapılan incelemede tayin edilen risk altındaki 1950 yapıyla ilgili yadımlama süreci devam ediyor. Trabzon’da dere yatakları ve meyilli arazilerde 450 riskli çatı tespit edildiğini söyleyen Peyzaj Mimarları Odası Trabzon Şube Başkanı Ahmet Hacıfettahoğlu, “Tıpkı dakika geçmiş tayin edilen riskli yapılar yıkılmalı ve insanlar tehlikesiz alanlara taşınmalı” dedi.

Küresel iklim değişikliğinin etkilediği Karadeniz’dahi kırıcı yağışlarla gelişigüzel fert ve dünyalık kayıplarına sebep olan başat ile heyelanlar konusunda Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı; Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Kargaşa ve Samsun’u kapsayan 15 maddelik ‘İklim Değişikliği Eylem Planı’ hazırladı. Bu kapsamda; bölgede 19 bin akaret öz, 131 bin arık öz ile 1430 kilometre sefer üzerinde inceleme yapıldı. İncelemede, evvel etapta dere yatağında kâin ve abuhava değişikliği zımnında riziko altında olan yapıların taşınması gerektiği belirleme edildi. Bakanlık aracılığıyla yapılan çalışmada, Trabzon’üstelik dere yatağı yakınında mevcut, hâkim ve toprak kayması riski haiz 450 çatı belirlendi. Bölgede riskli binalarda dinamik 2 binden çok aile, kentsel transformasyon kapsamında inşa edilecek kullanılmamış konutlara taşınacak.

‘RİSKLİ BİNALAR BİR DAKIKA GEÇMIŞ YIKILMALI’

Peyzaj Mimarları Odası Trabzon Yazıhane Başkanı Ahmet Hacıfettahoğlu, küresel abuhava değişikliğine ilişkin olarak bölgede küsurat yağışların sel ve kayşa riskini bile artırdığını söyledi. Hacıfettahoğlu, “Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı aracılığıyla Trabzon’dahi öz yataklarında 450 riskli çatı tespit edildi. Bu emek şu anda bakanlığın elinde ancak henüz uygulamaya çevrik aynı emek yapılmadı. Tespiti yapılan binaların tıpkı dakika evvel yıkılması ve insanların birlikte kıygın edilmeden başka alanlara taşınması önem yer etmektedir” diye niteleyerek konuştu.

‘İNSANLAR GÜVENLİ ALANLARA TAŞINMALI’

Son yıllarda bölgede kalan yağışların kuraklıkla münasebetli olduğunu belirten Hacıfettahoğlu, “Küresel abuhava krizi sonunda son yıllarda küsurat yağışlar bölgesel olarak henüz çok acı oluşturmaya başladı. Yağışlar teferruatlı müddet yağmayıp kuraklığa sebep oluyor sonrasında adi bir bölgeye aşkın miktarda yağış dökülüyor. Bu üstelik hem hâkim ve taşkınlara hem bile heyelanlara sebebiyet vererek fert ve dünyalık kaybına dönüşüyor. Nezaret bunun önüne geçebilmesi için benzeri dakika önce bu binaların yıkımını sağlamalı ve buralarda dallı güllü insanları emniyetli alanlara taşımalı” dedi.

Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü yetkililerince dahi riskli yapıların koordinatlarının tespit edilerek bakanlığa gönderildiği, bu yapılarda yaşayanlar üzere yer tahsisleri gerçekleştirilen bölük ihtiyaçları amacıyla da TOKİ marifetiyle himmet yürütüldüğü belirtildi.

Share: