Bursa ve yer illerde 19 Eylül Gaziler Haset törenlerle kutlandı

Bursa, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Çanakkale ve Yalova’da, 19 Ilkgüz Gaziler Haset zımnında merasim düzenlendi.

Mihraplı Şehitler Anıtı’nda planlı törene Bursa Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Aktaş, milletvekilleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, gaziler ile gazi ve martir yakınları katıldı.

Törende, anıta çelenk sunuldu, tırsmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Mudanya İskele Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene ise Mudanya Kaymakamı Ayhan Dikici, Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Okan Kurtaran, İlçe Uyanık Komutanı Ercan Müşkül, siyasi parti temsilcileri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Eskişehir

Vilayet Meydanı’ndaki merasim, Atatürk Anıtı’na çelenklerin bırakılmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona ermiş törene, Ilbay Erol Ayyıldız, Savaşçı Çekicilik Kuvveti Komutanı Orgeneral Fer Cemal Kadıoğlu, Büyükşehir Şehremaneti Komutan Vekili Hasan Ünal, MHP Eskişehir Mebus It Canlı Nurullah Sazak, çekicilik amirleri, siyasal parti ve sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri, vatandaşlar ve gaziler paydaşlık etti.

Bilecik

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda planlı törende, Vali Eksiksizlik Kızılkaya, Uray Başbuğ Vekili Melek Cıda Subaşı ve Bilecik Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Hüsnü Avcı, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan dernek başkanı Hüsnü Cebbar, 19 Ilkgüz’ün, bedeli kanla ve canla ödenmiş toprakların yurt olmasında devletin bekası için canlarını adayanların gelgel ve şerefle hatırlandığı benzeri çağ olduğunu söyledi.

Törene YANLIŞSIZ Parti Bilecik Milletvekili Hak Dalkavuk, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Burak Selen, Bilecik Jandarma Eğitim Bilimi Komutanı Tuğgeneral Uğur Ertekin, İl Inanma Müdürü Ertuğrul Namal, İl Bitirmiş Komutanı Mümessil Albay Yenmiş Sandal, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir, gâh kurum müdürleri, siyasal parti temsilcileri, gaziler ve martir yakınları ile vatandaşlar katıldı.

Kütahya

Zafer Meydanı’nda planlı törende Ilbay Ali Polat, Gelgel Asker Yetişek Sancak ve Garnizon Komutanı Çekicilik Yaya Tugay Necati Sıra, Belediye Reisi Bilici Işık ile Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Kütahya Şube Başkanı Şaban Başoğul, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Çanakkale

Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen merasimde Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Geçit ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Belediye Reisi Ülgür Gökhan, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Ardından kaçınmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Törene, Muharip Gaziler Derneği Çanakkale Ofis Başkanı Ahmet Doğan, şehit ve gazi derneklerinin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Yalova

15 Orak Ayı Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan törende, korku duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra Binbaşı Mehmet Meşe ve Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Yalova Idarehane Başkanı Özcan İla, günün anlam ve önemine dair meşveret yaptı.

Tören, Martir Ahmet Teferruatlı Ortaokulu öğrencisi Zeynep Faika Fen’un okuduğu şiirin arkası sıra son buldu.

Törene, Yalova Valisi Yaşamış Erol, Garnizon Komutanı Deniz Albay Uğraş Topuz, Uray Komutan Vekili Mustafa Kaçıngan, kurum müdürleri ve gaziler ortaklık etti.

Share: