Bursa’da Cumhuriyet Altını Bayramı coşkusu

Bursa’dahi Cumhuriyet Altını Bayramı coşkusu

BURSA – Cumhuriyet’in ilanının 99’inci yıldönümü, birlik yurtta olduğu kabil Bursa’dahi birlikte iri coşkuyla kutlandı. Türk bayraklarıyla alanı dolduran vatandaşlar, coşkuya eş oldu.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 99’inci yılı, Bursa Valiliği tarafından planlı programla kutlandı. Atatürk Caddesi’ndeki törene büyük sargı gösteren vatandaşlar, ellerindeki Türk bayraklarıyla kutlamaları izledi. Törenler, Vali Yakup Canbolat’ın Tarihi Valilik Binası’nda tören düzeni üyeleriyle alay malay tebrikleri akseptans etmesiyle başladı. Ardından Ilbay Canbolat ve Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Lüle Taşı, tören alanındaki halkı selamladı. İstiklal Marşı’nın okunarak Türk Bayrağı’nın göndere çekilmesinin arkası sıra mütekellim Ilbay Canbolat, vatandaşların Cumhuriyet Altını Bayramı’nı kutladı. Geçmişten aldığımız güçle geleceğe sakıncasız adımlarla temas ve el birliği içerisinde yürüdüklerini söyleyen Vali Canbolat, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Milleti’nin karakterine ve geleneklerine genişlik uygun dalavere olarak anlatım ettiği Cumhuriyetimizin 99’uncu yıldönümünü kutlamanın gururunu yaşadıklarını belirtti. Atatürk ve cebe arkadaşları ilkin gelmek amacıyla ecdadımızı, şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle anan Canbolat, “Türk Milleti’nin ve Bursalı hemşerilerimizin, çocuklarımızın ve gençlerimizin Cumhuriyet Bayramı’nı içtenlikle kutluyorum. Cumhuriyetimiz 99 sene evvel bugün car edildi. Yaşadığımız donuk günlerin arkası sıra binlerce birey vererek kurduğumuz Cumhuriyet sayesinde zaman büyük aynı budun ve oran olmanın gururunu yaşıyoruz. Iri tıpkı medeniyetin mirasçısı olan devletimiz, son dönemde kimsenin hayalet edemediği dev projeleri hayata geçirmiştir. Ati nesillere daha erinçli ve henüz aktif bire bir Türkiye çoğaltmak için mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Eskişehir Taşı, tamam Türkiye’nin ve Bursalıların 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, martir ve gazilerimizi rahmet ve minnetle andıklarını Başkan Magnezit, Bursa’birlikte Cumhuriyet Altını coşkusuna ortak olan herkese teşekkürname etti. Cumhuriyet’in birbirimize olan kardeşliğimizin ve birliğimizin mayası olduğunu ifade fail Başkan Eskişehir Taşı, ‘Yaşasın Cumhuriyet Altını’ diye herkesin bayramını kutladı.

Konuşmaların peşi sıra öğrenciler vasıtasıyla günün fehva ve önemini anlatan şiirler okundu. Sebep Belediyesi Umum Oyunları ve Bursa Uludağ Üniversitesi Halk Oyunları Topluluğu ekiplerinin de gösterileri nazik alkış aldı. Bursa Mehteran Takımı ve Tahtakıran Kılıç Kalkan ekiplerinin gösterileri da yürekten izlendi. Okullardan sivil sosyete kuruluşlarına kadar bir nice kurumun katıldığı geçit töreninde, leşker ve polislerin geçişi sırasında coşku doruğa artık. Alanın üstünde Güllabi helikopterinin yaptığı gösteri üstelik rabıta gördü.

Share: