Dünyanın arz büyük değirmen makineleri fuarı İstanbul’da başladı

Uran ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, zaman başlayan MillTech İstanbul Değirmen Makineleri Teknolojileri ve Taraf Uran Fuarı’nın alanında en iri ticaret platformu olduğunu belirterek, “Averaj ihracatımız kilogram başına 1,6 dolar seviyesindeyken değirmen makinalarında bu rakam 14 dolarlara çıkıyor. İşte hakeza mülhak değer oluşturduğumuz bir göz.” dedi.

Değirmen ve Kesim Makineleri Üreticileri Derneği (DESMÜD) tarafından CNR Holding iş birliğinde hayata geçirilen, alanında dünyanın yeryüzü şişman etkinliği olma özelliği taşıyan, domestik ve ecnebi üretici firmalar ile kalifiye alıcıyı aynı araya getiren MillTech İstanbul Değirmen Makineleri Teknolojileri ve Canip Uran Fuarı, İstanbul Fuar Merkezi’nde kapılarını açtı.

Fuar açılışında konuşan Varank, hem ev içi hem birlikte sıkı dışı amacıyla ehemmiyet sunma eden fuarın hisse senedi dünyasının yenilikçi ürünlerini sergiledikleri tıpkı camekân konumunda olduğunu söyledi.

Bu yıl Türkiye’birlikte ve yurt dışında onlarca fuara katıldıklarını, hisse senedi dünyasını dinlediklerini ve onların ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar yaptıklarını dile getiren Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Emniyetli olun bu fuarların tamamında hususi sektörümüzün gücüne ve dinamizmine gururla tanık olduk. Zaman açılışını yaptığımız MillTech Fuarı dahi sektörün ulaştığı seviyeyi göstermesi bakımından âdeta şişman ayrımsız önem en ediyor. Bura alanında dünyanın arz iri ticaret platformu özelliğine sahip. 120’nin üstünde markanın ürününü sergilediği bu fuar bir nice yenilikçi teknolojiyi de bünyesinde barındırıyor ve ilk defa kamuoyuna tanıtmış oluyor. Katılımcı sayısı açısından bu fuarda benzeri rekor bekliyoruz. 15 bini aşkın kesim temsilcisinin ziyaret edeceğini tahmin ediyoruz. Şimdiden bağlantılarını yaptılar. Böylelikle yerli üreticiler ile uluslararası alıcıları bir araya getirerek sektörün ticari hacmini artırmış olacağız.”

– “Ülkemizin büyümesi katlanarak bitmeme edecek”

Bakan Varank, Kovid-19 ve sonrasında yaşanan siyasal olayların ve savaşların huysuz etkilerinden bahsederek, tedarik zincirlerinde ve erke fiyatlarındaki sıkıntılara değindi.

Ekonomistlerin Avrupa ekonomisinin resesyona yani duraklama dönemine girdiğini şimdiden zar etmeye başladığını dile getiren Varank, “Fakat bizler tam bu olumsuzluklara rağmen ülkemizin genişlik beş altı seviyede etkilenmesi amacıyla Cumhurbaşkanımızın liderliğinde proaktif politikalar uygulamaya çalışıyoruz. Yatırım, üretim, istihdam ve dış satım odaklı iktisat politikamız sebebiyle sanayimizin çarkları çalışmaya devam ediyor.” diyerek konuştu.

Varank, familya-ağustos döneminde Türkiye ihracatının 165 milyar doları aşarak rekora imza attığını, istihdamın 30 milyonu geçtiğini, temmuzda endüstri üretiminin yüzdelik 2,4 arttığını anlattı.

Gelecek dönemde enflasyonun da kontrol altına alınmasıyla ülkenin büyümesinin katlanarak bitmeme edeceğini vurgulayan Varank, 20 yılda yaptıkları altyapı yatırımları ve oluşturdukları ekosistem sebebiyle bundan sonra Türkiye’nin munzam derece üreten ayrımsız mevki haline gelmesini sağladıklarını bildirdi.

“Değirmen makinelerinde vahit başına ihracat değeri 14 dolar”

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Varank, Türkiye’nin değirmen makinelerinde akıbet uygulayım bilimi ürünleri ürettiğini belirterek, “Sayı Farkı ihracatımız kilogram başına 1,6 dolar seviyesindeyken değirmen makinalarında bu misil 14 dolarlara çıkıyor. İşte hakeza melfuf ayar oluşturduğumuz bire bir göz.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin sonuç dönemde faziletli teknolojili alanlarda yaptıkları çalışmalardan bahseden Varank, KOSGEB ve TÜBİTAK kabil kurumlarla sanayiyi desteklemeye devam edeceklerini vurguladı.

Varank, hususi sektörü desteklediklerini, teşvikleri ve Ar-Ge destekleriyle onların önünü açtıklarını kaydederek, onların bile kendilerini gururlandırdığını söyledi.

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Çorum’bile araba üretimi eden Alapala isimli firmayı mülakat ettiğini ve bu firma ile ilişkin “Dünyanın yer dolgunca makina üreticisi Çorum’de, bu şehirde. Onlar o kadar iyicene üretim yapıyorlar kim dünyaya satıyorlar.” dediğini nâkil Varank, “Evet Alapala’nın web sitesine gidiyorsunuz. Ne yazıyor? Son 20 yılda KOSGEB’den, TÜBİTAK’tan aldığı destekleri yazıyor. O destekler yardımıyla pekâlâ geliştiğini, yeni yatırımlar yaptığı anlatıyor. İşte tığ sanayiyi desteklemeye bitmeme edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

Vekil Varank, değirmen sanayisinin Türkiye’ye çok ağırbaşlı katkılar sağlayıcı ve ülkenin ihracatını artıran ayrımsız kayran olduğunu belirterek, “Burada firmalarımız çokça muvaffakiyetli işlere imza atıyor. Bu kabil fuarlarla kişi külfet alanlarını üstelik genişletmiş oluyorlar. Fuara hizmeti geçen ve bu fuarın düzenlenmesine katkısı olan herkese çokça teşekkür ediyorum.” diye sözlerini sonlandırdı.

“Değirmen makineleri sektöründen 250 milyon dolarlık yatırım”

DESMÜD Başkanı Zeki Demirtaşoğlu, fuarda yalnız buğday değil makarnadan fasulyeye, yemden mercimeğe haddinden fazla ayrımlı alanlarla cümbüş gösteren işletmelerin kullanacağı makinelerin alıcılarla buluştuğunu söyledi.

Sektördeki serencam uygulayım bilimi ürünlerin dünyanın ayrımlı yerlerinden ve Türkiye’den mevrut ziyaretçilerle tıpkı araya geldiğini dile getiren Demirtaşoğlu, fuarın konuşu büyüklüğünden bahsetti.

Demirtaşoğlu, 60 ülkeden katılımcının fuara taşıt yaptırdığını, 15 bin aç ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini kaydederek, ” İtalya, Almanya ve Japonya gibi ülkelerle rakiplik edebilmek için sektörümüz erdemli mülhak değere sahip üretim açmak üzere çalışıyor.” dedi.

Sektörün yatırımlarına bitmeme ettiğini, değirmen makineleri sektöründe 250 milyon dolarlık ayrımsız yatırım öngörüldüğünü nâkil Demirtaşoğlu, istihdama 10 bin eklenmiş katkı sunmayı hedeflediklerini bildirdi.

Demirtaşoğlu, “Dünyanın arz büyük değirmen makineleri fuarını düzenliyoruz. Ülkemizde üretilen makinelerin yüzde 97’sini ihraç ediyoruz. Acun değirmen makineleri ihracatında lideriz. Un ihracatında lideriz, makarna ihracatında ise dünya ikincisiyiz. Bu birlikteliğin artarak bitmeme etmesini diliyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

DOĞRU Fırka Kadro Başkanvekili Muhammet Güvenli Akbaşoğlu, Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Umumi Heyet Başkanı Haluk Tezcan ve sektörün önde gelen isimlerinin katıldığı açım töreninin ardından Nazır Varank ve beraberindekiler fuar alanında incelemelerde bulundu ve stantları konuşma etti.

Share: