Erdoğan: “Togg, Avrupa’nın Yollarına Girdiği Devir Ağırbaşlı Manada Tutuşacaklar. Hangi Diyecekler, ‘Çılgın Türkler Geliyor”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Otomobili Etap Grubu’nun (TOGG) Gemlik Kampüsü açılışı ve ilk TOGG’un banttan indirilmesi dolayısıyla planlı törende; “Daha durun bunun arkası gelecek. TOGG, Avrupa’nın yollarına hep bu modelleri ile girdiği ant çetin manada tutuşacaklar. Ne diyecekler, ‘Çılgın Türkler geliyor’ diyecekler…” dedi. 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı’na ilgilendiren Erdoğan, “Bizim çocukluğumuz ve gençliğimiz okullarda Cumhuriyet Altını’in elbette imkansızlıklar ortamında kurulduğunu dinlemekle geçti. Üzerinde yamalı kıyafetleri, ayaklarında çak çarıkları, ellerinde ‘Cumhuriyeti tığ böyle kazandık’ pankartı ile Cumhuriyet Altını’in kuruluşunu kutlayan vatandaşlarımızın görüntülerini unutmadık. Tıpkı defa daha ve cümle kalbimiz ile yaşa Cumhuriyet Altını diyoruz” diye konuştu.

Reisicumhur Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, TOGG’un Ceo’su Mehmet Gürcan Karakaş, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bakanlar, milletvekilleri ile gelişigüzel, Bursa’nın Gemlik ilçesinde TOGG’un Gemlik Kampüsü açılışına katıldı.

Erdoğan, zaman banttan nazil önce TOGG C-Suv serisi ayrımsız araçla, alana antre yaptı. Erdoğan’a, TOGG’un Ceo’su Karakaş eşlik etti. Küşat töreninde mütekellim Erdoğan, “Tayfun füzeleri atılmaya başladı, Yunan hangi yapmaya başladı? Acilen göstergeç yayınlarında, gazetelerinde tayfun onların gündemine girdi. Elan durun bunun arkası gelecek. TOGG, Avrupa’nın yollarına bütün bu modelleri ile girdiği devir alçak manada tutuşacaklar. Hangi diyecekler, ‘Çılgın Türkler geliyor’ diyecekler… Tığ onlara değil, nereden nereye geldik diye bakacağız” diye konuştu.

Erdoğan’ın konuşmasından öne sâdır başlıklar şöyle:

“CUMHURİYETİMİZİN BANİSİ GAZİ MUSTAFA KEMAL: Cumhuriyetimizin 99’uncu yılı mutlu olsun. Rum topraklarını bize vatan yapan ecdadı, Milli Savaş’nin kahramanlarını, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Eksiksizlik ile Büyük Budun Meclisi’mizin bilcümle mensuplarını rahmetle, şükranla tanınmayan ediyorum. Bu düşündürücü günde milletçe bir tane canevi olduğumuz böylesine tarihi bire bir açılışta buluşmamızı nasip fail rabbimize zevalsiz hamdüsenalar ediyorum.

KUMA HAYALİ KURMANIN TADINI HEPİMİZE YAŞATAN PROJENİN ADIDIR: Kavim görünmek eylemek aynı vatanda hür ayrımsız şekilde sürmek, farklılıkları ortak hayallerle birleştirmek, hüzünlerin üstesinden eş sevinçlerle karışmak, hedeflere kuma çabalarla yankılanmak demektir. Millet görünmek almak, tamlık bu hasretler üstünde eş benzeri geleceğe yönelmek demektir. TOGG, ülkemizin yaşayan yarınları üzere aha bu kuma hayali kurmanın tadını hepimize yaşatan projenin adıdır.

TOGG, TÜRKİYE’NİN, 85 MİLYONUN ORTAK GURURUDUR: Dizi üretim bandından indirip sizlerin huzuruna çıkardığımız bu ilk araçla 60 almanak hayalinin gerçeğe dönüşüne tanıklık ediyoruz. Tıpkı tarafta al, benzeri tarafta beyaz zehir. Ne tefehhüm geldiğini herhalde anlıyorsunuz. Bayrakları sancak eden, üstündeki kandır. Arazi, şayet önünde ölen varsa vatandır. Bunun amacıyla TOGG, Türkiye’nin, 85 milyonun kuma gururudur diyoruz.

BU BİR MEMLEKET MESELESİDİR: Ülkemizin dört bir beraberinde ve dünyanın değişik yerlerinden Türkiye’nin yerli ve milli otomobili TOGG’un başarısı üzere destek veren dua fail herkese samimi teşekkürname ediyorum. Bu bir şehir meselesidir diye niteleyerek bugünkü heyecanımıza eş olan siyasal parti genel başkanlarına, milletvekillerine ve devletimizin gelişigüzel kademesinden arkadaşlarımıza tabiatıyla yeryüzü başta de aziz vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum.

BİZ BU ÜRÜNE OTOMOBİL DİYORUZ: TOGG’u dizi film istihsal bandından azaltmak üzere gecesini gündüzüne katan babayiğitlerimizi, teknisyenlerimizi, mühendislerimizi ve şu anda 1300 civarındaki emekçilerimizi istekle kutluyorum. Sizler, milletimiz ile gelişigüzel Nuri Demirağ’ın, Nuri Killigil’in, Vecihi Hürkuş’un ve Şakir Zümre’nin mirasını da onurlandırdınız. Biliyorsunuz esbak Ankara’bile Cumhuriyetimizin yeni asrına mühür vuracak Türkiye Yüzyılı vizyonumuzun müjdesini milletimiz ile paylaştık. Türkiye Yüzyılı’nın evvel fotoğrafı birlikte işte açtığımız bu bünye, yanı sıra durduğumuz araçtır. Tığ bu ürüne otomobil diyoruz. Ama üreticileri TOGG’u akil alet adına tanım ediyor.

FELEĞİN ÇEMBERİNDEN GEÇEREK DEVLETİNİ KURMUŞ BİR MİLLETİZ: Türkiye’nin evcil ve milli otomobilinin üretileceği TOGG Gemlik Kampüsü’nün ve banttan indirdiğimiz aptal cihazlarımızın ülkemize ve milletimize leziz olmasını diliyorum. Binlerce yıldır sunu gösterişli engelleri aşarak varlığını sürdürmüş, adeta feleğin çemberinden geçerek devletini kurmuş bire bir milletiz. Cumhuriyetimizin önce yıllarına da Bir Numara Acun Savaşı’nın umum yükünü sırtlanmış, savaşlardan güçsüz düşmüş kaynakları bitmiş bir devlet yerine girdik.

ANKARA’BILE FİŞEK, KIRIKKALE’DE ÇELİK, KAYSERİ’DE UÇAK FABRİKALARI KURULDU: O pres günlerde Milli Uğraş ruhuyla işine sarılan müteşebbislerimiz tamlık imkansızlıklara rağmen çok balaban girişimler başlattılar. Bu heyecanla Ankara’dahi fişek, Kırıkkale’birlikte polat, Kayseri’üstelik tayyare fabrikaları kuruldu. Rum’dahi henüz nice eserin temeli atıldı. Fakat genç Cumhuriyet Altını’in bu temiz girişimleri İkinci Dünya Savaşı ile gelişigüzel beklenmeyen yabancılar tarafından birer birer akamete uğratıldı.

TOGG, AVRUPA’NIN YOLLARINA GİRDİĞİ ANTLAŞMA CİDDİ MANADA TUTUŞACAKLAR: Tayfun füzeleri atılmaya başladı, Yunan hangi yapmaya başladı? Birden televizyon yayınlarında, gazetelerinde tayfun onların gündemine girdi. Henüz durun bunun arkası ati. TOGG, Avrupa’nın yollarına hep bu modelleri ile girdiği antlaşma ciddi manada tutuşacaklar. Ne diyecekler, ‘Çılgın Türkler geliyor’ diyecekler… Biz onlara değil, nereden nereye geldik diyerek bakacağız. Ferda değil kolaylıkla demin diye niteleyerek yolumuza bitmeme edeceğiz. Bugünlere öyle gösterişsiz gelmedik. Siyasal, diplomatik, askeri seçme alanda tarihi mücadeleler verdik. Asırlık ihmalleri çekmek amacıyla kesintisiz çalıştık. Bilime, teknolojiye evleviyet bildik. Sanayimizi, tarımımızı, ihracatımızı geliştirdik. Ülkemizde adeta 20 yılda sıfırdan yenilikçilik ekosistemi kurduk.

TÜRK SANAYİCİSİ FABRİKA KURACAK ARSA TEDARIK ETMEK İÇİN BİRBİRİYLE YARIŞIYOR: Siz üretimlik kurulmuyor diyerek etrafta dolaşanlara onur etmeyin, bugün Türk sanayicisi üretimlik kuracak yer sağlamak için birbiriyle yarışıyor. Müstevli, Avrupa ve Asya’daki tedarik zincirlerini sarsarken bizim sanayicimiz umum dünyaya dış satım yapmakla meşguldü.

DEVRİM OTOMOBİLİ’NİN AKIBETİNİ YAŞASIN DİYE UĞRAŞANLARA RASTLADIM: Sonunda oldu. Her çabamız kabil buna üstelik munsap bükenler namevcut muydu? Vardı. Hatta elan bile gelecek gidip evcil makine hazfetmek intihardır diyenleri gördüm. Fakat tığ kararımızdan taviz vermeyerek bu projeyi hayata geçirecek babayiğitleri aramayı sürdürdük. Salim olsunlar, ülkemizin ilk gelen uran şirketleri benzeri araya gelerek mecmu repertuvar ve tecrübeleriyle yerel araba projemizi başlattılar. Türkiye’nin Otomobili Kadem Grubu öylesine tuttu kim sarrafiye harflerinden oluşan TOGG markanın üstelik ismi yerine gönüllerdeki yerini aldı. Bu süreçte proje Devrim Otomobili’nin akıbetini yaşasın diyerek uğraşanlara dahi yapamazsınız, yapsanız birlikte satamazsınız diye niteleyerek bizi bu yoldan anlayışsız döndürmeye çalışanlara de rastladım. Hatırlarsanız bugün banttan indirdiğimiz aracın geçmiş tanıtımında ‘hani bunun fabrikası nerede’ diye kendi akıllarınca bayram edenler vardı. Burada. İşte buyurun. Bildirme esasen beri projeyi boğmaya, değersizleştiremeye çalışanlara soruyorum, üretimevi nerede diyorsunuz. Fabrika işte burada, Bursa Gemlik’te.

TOGG’A MAZERET TAKMAYA ÇALIŞANLAR HALEN ÇIKIYOR: Burada seçkin yıl 175 bin açacak üretilirken 4 bin 300 kişiye direkt, 20 bin kişiye bilvasıta istihdam sağlanacak. Burada 2030’a kadar üretilecek 1 milyon adet araçla milli gelirimize 50 milyar dolardan cari açığın azaltılmasına 7 milyar dolardan aşkın katkı sağlayacağız. Buna karşın hala TOGG’a kulp takmaya çalışanlar halen çıkıyor. Amma bunların hem bire bir marka tevlit vizyonundan hem bile küresel rekabetin pekâlâ işlediğinden bilgisiz cühela takımı olduğunu bile dolgunca biliyoruz.

ALACAĞIMIZ OTOMOBİLİN RENGİNE REFİKAM EMİNE HANIM, İSTİŞARE EDECEĞİZ: Bundan 60 sene ilk Inhina Otomobili’ni engelleyenler hamdolsun devrin otomobilinde muvaffakiyetli olamadılar, olamayacaklar. Demin hangi diyorlar, bunu ki algı, satamazsınız. İnşallah bunun cevabını ilkin şahsım girmek üzere milletimiz verecek. TOGG’un onaylı önce sıra istihsal aracını mübayaa siparişimi buradan firmamıza yeniden iletiyorum. Birkaç ilk üretim bandını gezerken farklı renkteki otomobilleri gördüm. Maşallah, rastgele biri ayrı evire çevire. Bağımlı alacağımız otomobilin rengine refikam Emine Kadın, müşavere edeceğiz, kararı ondan bilahare vereceğiz. Milletimin TOGG’a şişman hoşlanma göstereceğinden kuruntu duymuyorum. Buradan parçalanmamış amme ve özel sektör bankalarımızın yöneticilerine; vatandaşımızın TOGG’u rahatlıkla satın alabilmesi için ellerini taşın altına koyma çağrısı yapıyorum. Beyaz Zehir bu araca Türkiye’nin otomobili diyoruz, o ahit hep gelişigüzel gereğini yapalım.

VATANDAŞLARIMIZ TOGG SİPARİŞLERİNİ ŞUBAT’TA BAŞLAYACAK ÖN SATIŞLA BİRLİKTE VEREBİLECEKLER: Olur TOGG, ne ant yollarda olacak? Bunu dahi düşkünlük ediyorsunuz. Bugün sekans üretim bandından sâdır araçların sınav ve sertifikasyon süreçleri süratle başlıyor. TOGG, Avrupa yollarının birlikte tozunu attıracağı için o pazarlarda aranan maharet yeterlilik belgesine eş olacak. Dolayısıyla TOGG’u İnşallah, 2023’ün ilk çeyreğinin böylecene yollarımızda göreceğiz. Özge tıpkısı konu dahi vatandaşlarımızın TOGG’a bittabi sahip olabileceğidir. Bu soruyu dahi TOGG’un ticari sırlarını açığa vermeden şöyle cevaplayayım. Bakir zürriyet bir kadem olan TOGG, aracısız tıpkı şekilde vatandaşlarımız ile buluşacak. Bir yeni evlat anahtar üreticileri kabil TOGG birlikte eş işini dijital ve fiziksel deneyimi birleştirerek çözmeye karar verdi. Vatandaşlarımız TOGG siparişlerini Gücük Ay’ta başlayacak dolay satışla birlikte verebilecekler.

ŞUBAT AYINDA TOGG’UN FİYATI BIRLIKTE AÇIKLANACAKTIR: Olur aracın fiyatı ne olacak? TOGG’un fiyatının çevre şartlarında rekabetçiliğini sağlayacak şekilde belirleme edileceğine babayiğitler ile bu arada değişmeyen vereceğiz. Önümüzdeki senenin mart ayı sonunda pazara çıkacak ürünün fiyatının bugünden ilanı filhakika hem akıllıcasına hem dahi türlü değildir. Şubat ayında TOGG’un fiyatı birlikte açıklanacaktır. Tek telaşa lüzum bulunmayan.

YAŞASIN CUMHURİYET DİYORUZ: Bizim çocukluğumuz ve gençliğimiz okullarda Cumhuriyet’in bittabi imkansızlıklar içinde kurulduğunu dinlemekle geçti. Üzerinde yamalı kıyafetleri, ayaklarında yarık çarıkları, ellerinde ‘Cumhuriyeti biz hakeza kazandık’ pankartı ile Cumhuriyet Altını’in kuruluşunu kutlayan vatandaşlarımızın görüntülerini unutmadık. Ülkemizin daha çok Cumhuriyetimizin bünye yıldönümlerini Marmaray’ın, İstanbul Havalimanı’nın, TOGG Tesisi’nin küşat törenleri ile kutlayacak tıpkı seviyeye geldi. Tıpkı öğün elan ve parçalanmamış kalbimiz ile yaşa Cumhuriyet diyoruz.

TEKERİNE TAŞ DEĞMESİN TOGG: Yolun bariz olsun, tekerine taş değmesin TOGG.”

Erdoğan’ın konuşmasının ardından kürsüye; TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhur Reisi Yardımcısı Fuat Oktay, Ilmek İşleri Başkanı Ulvi Erbaş, MHP Umumi Başkanı Büyüklük Bahçeli, Şişman Angajman Partisi Umumi Başkanı Mustafa Destici’in birlikte Anavatan Partisi Genel Başkanı İbrahim Çelebi, Yurt Partisi Umumi Başkanı Maşrık Perinçek, çarkıt başbakan Tansu Çiller da katıldı. Anı fotoğrafı çekindikten sonra Yüce Erbaş, TOGG amacıyla yakarış okudu.

Share: