Hakkari gündem haberleri: Yüksekova’da ‘Holane’ etkinliği düzenlendi

HAKKARİ’nin Yüksekova ilçesinde Bilgisizlik ve Spor Müdürlüğü, ‘Yüksekova terörle değil sporla alınacak’ sloganıyla bölgenin anadan görme eğlenceleri ortada yer alan ve beyzbola benzerliğiyle bilinen ‘Holane’ amacıyla lansman etkinliği düzenlendi.

Yüksekova ilçe Deneyimsizlik ve Spor Müdürlüğü eliyle Şehir stadında düzenlenen tarihi haddinden fazla eskilere dayanan alelhusus kırsal kesimlerde zihayat köylerde toplumsal aktivite yerine oynanan ‘Holane’ oyunu oynadı. Şehir stadında planlı etkinliğe Hakkari Valisi İdris Akbıyık, Yüksekova Kaymakamı Ömer Çimşit, İlçe Toyluk ve Spor Müdürü Sami Keder, Alım amirleri ve çokça sayıda vatandaş katıldı. İlk misil planlı ‘Holane’ etkinliğinde oyunun başlama vuruşunu Vali İdris Akbıyık yaptı.

‘Holene’ oyununun ince yıllardır oynandığını belirten, Nihat Baban, “Tarihi bilinmeyen kökü haddinden fazla eskilere müstenit tıpkısı baziçe çeşididir. Çoğu emanet Amerikan’daki beyzbol ile karıştırır. Fakat çok farklı tıpkısı oyundur. Amerika’daki beyzbolla ortak tek yanı takkadak sopayla vurmaktır. Oyunun içerisine baktığın zaman haddinden fazla farklı şekilde oynanıyor. Zaman bu oyun bizleri çokça eskilere götürdü. Eskiden köylerde sosyal aktivite adına hoppadak bu oyun oynanıyordu. İkiyaka köyünde insanlar daim çiftçilikle uğraşırlardı. İşlerini bitirdikten bilahare streslerini kovmak üzere bu oyunu oynarlardı. 3-4 emanet ile başlayıp zaman içerisinde 10 ile 15 kişiye çıkıyordu. Bugün tekrar bize bu yadigâr yaşatanlara çok teşekkür ederim.” dedi  Dedelerinin bu oyunu oynadığını anlatan Hamdi Babat ise şöyle konuştu:

“16 yaşlarında köyde oynadığımız bir tane oyun bu oyundu. Büyüklerimiz sonsuz bu oyununu oynardı. Dedelerimizden öğrendik. Zaman ilk kez İlçe Deneyimsizlik ve Spor Müdürlüğü tarafından planlı bu oyunu oynamanın mutluluğunu yaşıyorum. Umarım bu oyun tekrardan dönme yüzen çıkıp turnuvalar düzenlenir.”

Share: