Hakkari’de yaralı ve argın halde mevcut iki akbaba Van’da otama ediliyor

Hakkari’de dertli ve takatsiz halde kâin nesli tükenme tehlikesi altındaki aşağılık kerkes ile altın kerkes, Van’da tedavi altına alındı.

Hakkari’nin Berçelan Yaylası’nda vatandaşlar vasıtasıyla mevcut 2 kerkes, Tabiat Dulda ve Milli Parklar Şubesi ekiplerince Van’a getirildi.

Van Yüzüncü Sene Üniversitesi (YYÜ) Çandır Hayvanları Himaye ve Iyileştirme Merkezinde otama altına alınan kuşlardan gerçekten akbabanın kanadının kırık olduğu, kızıl akbabanın de argın düştüğü tespit edildi.

Tedavi işlemlerinin ardından merkezin bahçesine bırakılan ve bakımları yapılan kuşlar, iyileştikten sonradan bulundukları yerde doğaya salınacak.

Merkez Müdürü Prof. Dr. Lokman Aslan, AA muhabirine, Van Gölü havzasında dertli bulunan kül kanatlı hayvanların bakımını yaptıklarını söyledi.

Bu yıl altı akbabayı merkezde tedavi ettiklerini tamlayan Arslan, şunları kaydetti:

“Hakkari ve çevresinde dertli bulunan aşağılık kerkes, altın akbaba, kişmiri kerkes ve sakallı akbaba, merkezimizde otama edilerek doğaya kazandırıldı. Araştırmalarımıza bakarak leşlerin çoğaldığı yaylaları akbabalar yetersiz edindi. Akbabalar koloniler halinde görülebilmekte. Kudretsiz düşen hayvanlar bize getiriliyor. Akbabalar doğanın çöpçüleridir. Doğayı temizlerler. Sonunda müstevli hastalıkların yayılmamasında nazik caka oynarlar. Leşleri hızlı hızlı ortadan kaldırarak etrafa mikrop saçmasını engelliyorlar. Doğada her canlının tıpkı görevi var ve tabiat, temas canlının kuma malıdır. Doğayı ve canlıları korumamız geçişsiz. Son adına merkezimize getirilen iki akbabanın tedavileri devam ediyor. Ayrımsız süre mihman ettikten sonraları doğaya bırakacağız.”Share: