HDP’li Sezai Büsbütün, PKK’lı ve HDP’li Semra Güzel’in tutuklanması sonrası haddini aştı: Bu memleketi başınıza kesinlikle yıkacağız

2017’da Adıyaman’da öldürülen PKK’lı Volkan Bora’nın cep telefonunda yapılan incelemede, HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Fena Hâlde ile gelişigüzel çekilmiş fotoğrafları bulunmuştu. Fotoğrafların basına yansımasının arkası sıra hazırlanan hülasa uyarınca Domuzuna’in dokunulmazlığı giderilmiş ve için yakalama emri çıkarılmıştı.

YURT DIŞINA KAÇMAYA ÇALIŞIRKEN YAKALANDI

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) yürüttüğü çalışmalarda, firari durumda kâin HDP’li Semra Iyicene’in yıldırı örgütü PKK/KCK yoluyla gayrikanuni şekilde ensiz dışına çıkış belgesi arayışında olduğu öğrenildi. Bunun konusunda İstanbul Güvenlik Müdürlüğü ile MİT’in ortaklaşa gerçekleştirdiği operasyonda HDP’li Semra Güzelce, İstanbul’dan 59 DG 606 plakalı vesile ile Edirne’ye giderken Silivri’deki tıpkı istirahat tesisinde, “muhacir kaçakçılığı”, “resmi belgede sahtecilik” ve “konut dokunulmazlığını ihlal” suçlarından kaydı olan güdücü Aladdin G. ile “yıldırı örgütü propagandası yapmak”tan kaydı bulunan Fırat D. ile gelişigüzel yakalandı.

TUTUKLANDI

“Ay Işığı Şahan” adına düzenlenmiş cali kimlikle Silivri’deki aynı dinlenme tesisinde yakalanan Sunturlu, emniyetteki işlemlerinin ardından afiyet kontrolünden geçirilerek İstanbul Adliyesi’ne götürüldü. Için yakalama kararı kâin Güzelce, İstanbul Cumhuriyet Altını Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosundan soruşturmanın yürütüldüğü Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına bağlanarak, Ses ve Kaynak Enformatik Sistemi (SEGBİS) marifetiyle tabir verdi. Savcılık, Güzel’i durdurma talebiyle dideban hazar ceza hakimliğine atıf etti. “Silahlı terör örgütüne uzuv almak” suçundan aranan ve Edirne’ye giderken yakalanan HDP Diyarbakır Saylav Semra Iyice, atıf edildiği Ankara Barış Ceza Hâkimliğince tutuklandı.

TEMELLİ’DEN ŞOPAR TEHDİT

Olay sonrası eski HDP Herif Genel Başkanı ve Van Milletvekili Sezai Hepten de zat sosyal iletişim araçları hesabından skandal benzeri paylaşımda bulunarak tehditler savurdu; ”Bir babanın başına Diyarbakır’ı yıktınız; Diyarbakır vekilimizi de zulümle gözaltına alarak düşmanlığınızı bir nöbet henüz gösterdiniz. Diyarbakır’ın size sözü olsun, bu memleketi başınıza mutlak yıkacağız.”

TEPKİLER SONRASI BİR PAYLAŞIM DAHA

Sırf attığı skandal tweet’in ardından yükselen tepkiler sonrası yeni tıpkı paylaşım daha yaparak “Anadili Türki olup da sevgili yaşayanlar üzere güdük ayrımsız sıcaklıkölçer; ‘…başına yıkmak’; sataşmak, dermansız gitmek (bu iktidarın başına musallatız ve tek kuşkunuz olmasın argın olup gidecekler)…” ifadesini kullandı.Share: