Yurtdışına kaçmaya çalışırken yakalanarak tutuklanan HDP’li Semra Fena Hâlde: Fotoğraflara ilişkin aynı biricik ben yargılanıyorum

2017’de Adıyaman’de öldürülmüş PKK’lı Volkan Bora’nın cep telefonunda yapılan incelemede, HDP Diyarbakır Mebus Semra Fena Hâlde ile alay malay çekilmiş fotoğrafları bulunmuştu. Fotoğrafların basına yansımasının peşi sıra hazırlanan fezleke mucibince Evire Çevire’in dokunulmazlığı giderilmiş ve için yakalama emri çıkarılmıştı.

YURT DIŞINA KAÇMAYA ÇALIŞIRKEN YAKALANDI

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) yürüttüğü çalışmalarda, firari durumda mevcut HDP’li Semra Evire Çevire’in yıldırı örgütü PKK/KCK eliyle gayrikanuni şekilde güçlükle dışına yokuş arayışında olduğu öğrenildi. Bunun üzerine İstanbul Güven Müdürlüğü ile MİT’in ortaklaşa gerçekleştirdiği operasyonda HDP’li Semra Evire Çevire, İstanbul’dan 59 DG 606 plakalı anahtar ile Edirne’ye giderken Silivri’deki ayrımsız istirahat tesisinde, “muhacir kaçakçılığı”, “resmi belgede sahtekârlık” ve “ev dokunulmazlığını ihlal” suçlarından kaydı olan çoban Aladdin G. ile “terör örgütü propagandası yarmak”tan kaydı bulunan Fırat D. ile birlikte yakalandı.

TUTUKLANDI

“Ay Işığı Şahan” hesabına düzenlenmiş düzme kimlikle Silivri’deki aynı istirahat tesisinde yakalanan Güzel, emniyetteki işlemlerinin ardından esenlik kontrolünden geçirilerek İstanbul Adliyesi’ne götürüldü. Üzerine yakalama kararı bulunan Pir, İstanbul Cumhuriyet Altını Başsavcılığı Yıldırı ve Birleştirme Suçlar Bürosundan soruşturmanın yürütüldüğü Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığına bağlanarak, Curcunalı ve Fon Enformatik Sistemi (SEGBİS) yoluyla anlatım verdi. Müddeiumumilik, Evire Çevire’i durdurma talebiyle bekçi barış ceza hakimliğine atıf etti. “Silahlı yıldırı örgütüne organ kalkmak” suçundan aranan ve Edirne’ye giderken yakalanan HDP Diyarbakır Mebus Semra Güzel, irsal edildiği Ankara Sulh Ukubet Hâkimliğince tutuklandı.

“BU FOTOĞRAFLARA İLİŞKİN BİR BIR TANE EGO YARGILANIYORUM”

Tutuklanan Semra Domuzuna’in ifadesi ortaya artık. Domuzuna hakimlik ifadesinde, “Ben bu enstantane sürecini tamamen siyasal bire bir proses olarak değerlendiriyorum. Aynı hane fotoğrafların dahi içinde bulunduğu bilinmedik şahit beyanları ile içi doldurulmaya çalışılmış ayrımsız soruşturma yürütülmüştür. Bu fotoğraflara ilişik olarak ayrımsız bir tane ben yargılanıyorum. Aynı intihap propagandası adına değerlendiriyorum. Aklanma ile sonuçlanan benzeri çokça dublör kararlar olmasına karşın benim dosyam tutuklanmaya sevk yerine huzura gönderilmiştir” dedi.

KAÇMA ŞÜPHESİ NEDENİYLE TUTUKLANDI

Hakimliğin tutuklama kararında antrparantez, kaknem Güzelce aleyhine beyanlar, HTS kayıtları, temel bilgileri, yıldırı örgütü mensuplarıyla alay malay sözde askeri terbiye alanında fariğ fotoğrafların bulunması ve umum dosya kapsamında şüphelinin suçu işlediğine dair akva cürüm şüphesinin bulunduğu ve delillerin henüz cümle olarak toplanmadığına düz verildi.

Kararda, “şüphelinin tam aramalara karşın bulunamaması üstüne için yakalama kararı çıkarılmış ve bu karara istinaden ifadesinin münfail olmasıyla, eylemin çakılı görülmesi halinde alması muhtemel ceza miktarı üstelik dikkate alındığında kaçma şüphesi bulunduğu anlaşıldığından tutuklamanın ölçülü olduğu” kaydedildi.Share: