İbb, Tarihi Pres Hamidiye Pompa İstasyonu’nu Kültür Merkezine Dönüştürdü. İmamoğlu: “Geçmiş Idrak, Vatandaşa Ait Alanları Kendisinin Zannediyor”

Vukuf: OKTAY YILDIRIM – Kamera: ELEZER KARAKULOĞLU

İstanbul’un tarihi sanayi yapılarından Pres Hamidiye Pompa İstasyonu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Bırakıt aracılığıyla restore edilerek Cendere Musahabe ismiyle İstanbullulara kazandırıldı. Küşat töreninde mütekellim İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İstiyoruz kim 16 milyon insanımız İstanbul’un güzelliklerinden yeryüzü etkili ayrımsız şekilde faydalanabilsin. Buralara gelmenizi içten diliyorum. Buralar mahiyet sahipleriyle buluşsun. Kaynak sahipleriyle buluşmadığı zaman, önceki hesap, orayı kendisinin zannederek bambaşka anlamlarda kullanmaya çevrik adımlar atabiliyor. Amma biz, buraları asıl sahipleri olan sizlerle buluşturuyoruz” dedi.

İstanbul’un 120 yıllık sınai mirası, Pres Tekellüm’a dönüştü. İstanbul’un tarihi uran yapılarından biri olan Cendere Hamidiye Pompa İstasyonu, İBB Bırakıt aracılığıyla restore edildi ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla Cendere Görüşme Merkezi ismiyle İstanbullulara kazandırıldı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, zaman yapılan açım törenine annesi Gelgel İmamoğlu ve kardeşi Neslihan Yakupçelebioğlu’yla birlikte geldi. Törene ayrıca, CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, Sarıyer Belediye Reisi Şükrü Canlı, sanatçılar, meclis üyeleri, STK temsilcileri ve İstanbullular katıldı.

Ekrem İmamoğlu, Pres Sanat’ın açılış töreninde yaptığı konuşmada, insana moral katan haddinden fazla evire çevire aynı ortamda bulunmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. Karadeniz ve şark illerine yaptığı geziden bahseden İmamoğlu, Trabzon’dan Gümüşhane’ye geçerek çok iyicene tıpkısı bili konferans merkezi açtıklarını ve Milli Terbiye Bakanlığı’na konfirmasyon ettiklerini, sonradan Kelkit’e ve Erzincan’a uğradıklarını, oradan bile Sivas Divriği’ye geçerek ilçeye ayrımsız otogar bağış ettiklerini anlattı.

İmamoğlu, konuşmasında şunları söyledi:

“16 MİLYON İNSANIMIZ İSTANBUL’UN GÜZELLİKLERİNDEN EN AKTİF BİR ŞEKİLDE FAYDALANABİLSİN: Türkiye, dip medeniyetlere ehil çokça eke bire bir büyüklük. Anadolu’de kültürlerin ve budunsal kimliklerin var ettiği çokça şişman bire bir kültürel miras var. Bu haftaya Pres Müzakere’ı açarak başladık. Birazdan Gaziosmanpaşa’dahi tıpkısı otopark ve meydanı görüşme ederek o hizmeti durumunda göreceğiz. Yarın, Türkiye’nin genişlik büyük doğacak biyolojik arıtma tesisi olan Tuzla İleri Dirim Bilimsel Arıtma Tesisi’nin üçüncü kademesini açacağız. Bu hafta de çokça koca benzeri erişim yatırımı olan Rumeli Hisarüstü Ev Füniküleri’ni açacağız. İstiyoruz kim 16 milyon insanımız İstanbul’un güzelliklerinden bildirme etken bire bir şekilde faydalanabilsin.

GEÇMİŞ ZİHNİYET, VATANDAŞA AİT ALANLARI KENDİSİNİN ZANNEDİYOR: İstanbul’da çokça yeşil alan var, amma eke olan kullanılabilen çalışkan yeşil alanın olmasıdır. Şehre milyonlarca metrekarelik canlı yeşil alanı kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Sabah Hacıosman Site Ormanı’nda yürüyüş yaparak güne başladık. Sarıyer’e 300 bin metrekarelik Büyükdere Fidanlığı’nı dahi kazandırıyoruz. Yalnız Sarıyer’birlikte neredeyse iki milyon metrekareyi bu şehre kazandırmanın keyfini ve onurunu yaşıyorum. Bu işler, öyle alarga görüp geçilecek işlemler değildir. Lütfen içinde nefes cebin, eş, gezin; kültürel, sanatsal etkinlikleri yaşayın. Buralara gelmenizi ilgiyle diliyorum. Buralar üs sahipleriyle buluşsun. Esas sahipleriyle buluşmadığı ant, esbak izan, orayı kendisinin zannederek bambaşka anlamlarda kullanmaya çevrilmiş adımlar atabiliyor. Amma biz, buraları ana sahipleri olan sizlerle buluşturuyoruz. Hasis geleceğe birlikte emniyetli aynı biçimde kazandırıyoruz.

ŞEHRİN MANEVİYATINI KORUYORUZ: Mevlanakapı ya birlikte Belgradkapı’daki tarihi karaca surlarının hayata geçirilmesi, Rahat Kadın ve Seyyid-i Velayet türbelerinin restorasyonu, Haydarhane Camii’nin rekonstrüksiyonu kabil boşlama edilmiş birçok tarihi eseri İstanbul’a baştan kazandırdık. O manevi alanlara yaptığımız dokunuşlarla maneviyatı ne derece koruduğumuzun ve yeniden sevimli sunduğumuzun tıpkısı gerçeği. Gerçekte ne kadar maneviyatı iki canlı ayrımsız toplumuz ki beribenzer aynı iz ama bıraktığı etki, insanlara verdiği moral olan tarihi Moda İskelesi’nde yapığımız dönüşümü vakitsiz tıpkı zamanda şöyle kıyıdan izledim, yani insanların oraya akın atak gidişi ve akış atak dönüşümü izledim ve orayı görme arzularını hissettim.

SANAÇILAR HADDINDEN FAZLA HUSUSI İNSANLAR: Çocukluğumda, Akçaabat’ın Derecik köyüydü, tek unutmam, oralı bir kızın çamurdan yaptığı heykeller diye bir bilgi çıkmıştı. O haberi görünce ben da müteessir, kul birlikte ayrımsız öz var mı diye çamurla uğraşmıştım. Herkesin açığa çıkaracağı bire bir yeteneği vardır. Esasta Cendere Tekellüm kadar mekanlar, çocuklarımızın yeteneklerini açığa çıkaracak yerler. Buraları gören, burada nutuk eserleriyle mülaki çocuklarımız birer yontucu, birer gündeş sanatçı ve haddinden fazla hususi insanlar haline gelebilirler. Amma zannetmeyin, artist oluşmak zorundalar. Aynı bakmışsınız ayrıksı ayrımsız konuda yaratıcı ya da haddinden fazla koca ayrımsız mühendis evet üstelik telkih bulan aynı doktora dahi dönüşmüş. Zira zihni münhal evet sanatla mülaki insanın. Ego, musahabe eserlerine baktığımda kıytırık içine dalıp gidiyorum. ve hep sanatçıların önünde dahi o anlamda saygıyla eğiliyorum. Aşağı özel insanlar bütünü. Pres Tekellüm’ın İstanbul’a yakışan aynı tekellüm merkezi olacağını imge ediyorum. Emeği güzeşte hep arkadaşlarıma teşekkürname ediyorum. Bilcümle nutuk alanlarımızın sahibi basit bu şehrin insanlarıdır ve özellikle bu çeşit alanların sahibi ekin sanat insanları olan sanatçılardır. Lütfen ortaklaşa iş üretelim, inanın İstanbul dünyanın ekin ve konferans merkezi olmayı doğruluk ediyor. Bunu başarabiliriz.”

CANLI: İMAMOĞLU UNUTULMUŞ ESERLERİ İSTANBUL’A KAZANDIRIYOR

Sarıyer Belediye Reisi Şükrü Tüvana da İstanbul’un imparatorluklara başkentlik yapmış kadim bir şehir olduğunu belirterek, yapılan çalışmaların geçmişle beraber yürümesinin çokça kocaman olduğunu söyledi. Kendilerinin de Sarıyer Müzesi hazırladıklarını, eserin dünya medenilik tarihinin şanlı bir parçasını tamamlayacağını belirten Tüvana, “Başkanımız Ekrem İmamoğlu, İstanbul’un seçkin tarafındaki unutuluş eserleri şehre kazandırıyor. Cendere Konuşma’a emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sanatın hangi olduğu anlaşılmazsa değerlerinin anlaşılması cins değil” diye konuştu.

“250’YE YAKIN ENDÜSTRİYEL MİRASTAN BİRİ ELAN KURTULDU”

Cendere Müzakere karşı hikmet veren İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Çelik ise 2019 yılında Başbuğ Ekrem İmamoğlu ile birlikte burayı gezdiklerini ve İmamoğlu’nun mekanın hızlı bir şekilde İstanbul’a kazandırılması talimatını verdiğini söyledi. Asamble izinlerinin peşi sıra tıpkısı yılda tamamlayarak hizmete açtıklarını tamlayan Çelik, İstanbul’daki 250’ye mail endüstriyel miras yapılarından biri olan Pres Hamidiye Pompa İstasyonu, Hasanpaşa Gazhanesi ile Beyazıt Boynuzlu binasını İstanbullulara kazandırdıklarını, restorasyonunu yürüttükleri onlarca tarihi çatı olduğunu belirtti.

Burada 2005 yılında bire bir restorasyon çalışması yapıldığını, ancak burayı tek antlaşma ‘Su Uygarlık Müzesi’ adına hizmet vermeyen kullanılmayan tıpkı halde bulduklarını tamlayan Polat, “Cendere Görüşme’ı, ana sergi salonu, katalog ve Beltur Kafesi ve bahçesi ile yemeden içmeden firez musahabe değil benzeri yaşam alanı adına tasarladık” dedi.

Komutan İmamoğlu, konuşmaların arkası sıra açılış kurdelesini sergiyi hazırlayan sanatçılara kestirdi. İmamoğlu, beraberindekilerle sergi alanını gezerek sanatçılardan eserleri üzerine bilgelik aldı. 22 sanatçının hazırladığı su ve belde mevzulu ‘Suyun Akışı’ sergisi, 20 Nisan 2023 tarihine kadar bariz kalacak.

HAMİDİYE SULARI’NDAN KONUŞMA MERKEZİNE

İstanbul’un tarihi uran yapılarından biri olan Cendere Hamidiye Pompa İstasyonu, Hamidiye Suları adını haiz ve 2. Abdülhamit döneminde inşa edilen şebekenin bileşenlerinden biri. Ibdai durumunu balaban oranda koruyarak bugüne vasıl az sayıdaki endüstri yapısından biri olan yayın, 1902 yılında hizmet vermeye başladı.

Yapım süreci ve özellikleri detaylı kendisine tanıdık Pres Hamidiye Pompa İstasyonu, deniz seviyesinden 34 metre yükseklikte, içi ve dışı çimento harçlarıyla mülemma 2 akarsu haznesinden ve tıpkı pompa dairesinden oluşuyor. Pompa istasyonundan bugüne vasıl esas binasında, iki kanatlı çıpa kapıdan girilen balaban bir mağaza ile ayrımsız yandan kazan dairesi ve kömür deposu, diğer yandan bile başmuallim, amele odaları ve tamirhane bulunuyor.

İBB Bırakıt, bulunduğu bölgede faziletkâr gizil taşıyan, ancak etkisiz durumda mevcut ve uzun yıllardır kullanılamayan bu uran mirasını kentin kullanımına kazandırmak, çevresi ile gelişigüzel tarihi değerini ve özgün mimari niteliklerini ortaya çıkarmak için projeyi hayata geçirdi. Tarihi binaların yenileme uygulamaları ve kül alanın belde düzenlemesi çalışmalarına 2022 Nisan ayında başlanmıştı.

Share: