Kalabalık bilgi! Kalaba’da kivi üreticileri yıpranmamış zaman fiyatından memnun değil

Kalabalık’da fındığın birlikte mütenavip yerine üretilen ve 22 yıldır diyar ekonomisine katkı sunan kivi hasadına kestirmece bir kamer kalırken, üreticiler bu zaman bekledikleri fiyatı alamadıklarını belirtti.

Güzeşte sene 8 bin titrem yayın alınan Kalaba’üstelik bu mevsim 10 bin titrem kivi rekoltesi bekleniyor. Kentte mazisi yaklaşık 30 sene öncesine raci kivi, 22 yıldır üretilerek kent ekonomisine ulama sunuyor. Fındığın yanı sıra almaşık yerine üretilen ve seçkin sabık zaman yaygınlaşan kivi, geçtiğimiz sene 8 bin titrem rekolte ile Kalabalık ekonomisine kestirmece 60 milyon TL girdi sağlarken, üreticiler bu zaman 10 bin ton rekolte muhtemel kivinin fiyatının 9 TL civarında olmasının kendilerini ağırlık durumda bıraktığını belirtiyor.

“Rekolte efdal fakat denk beklediğimiz kabil değil”

Kalabalık Kivi Üreticileri Derneği Başkanı Yusuf Uzunlar, teşrinisani ayının önceki haftasında yapılması beklenen hasat öncesi fiyatların düşük seyrettiğini belirterek, “Hasat dönemine tahminî tıpkısı kamer kaldı, kivilerin aroması 6 buçuğu bulduktan bilahare bölgemizde kiviler toplanmaya başlıyor. Güzeşte sene 8 bin titrem civarında rekolte vardı ve ülke ekonomisine tahminî 60 milyon TL katkısı vardı. Bu daha tayin yapılmadı ancak kalan rekolte ile alay malay 10 bin tonu bulması hedefleniyor. Güzeşte yıla oranla kivilerde kalite güzelce. Sezonda hemen fiyatla ilişkin sıkıntılarımız var. Biz bu sezonda 18-20 TL beyninde kıymet bekliyorduk ancak alıcılar itici hava depolarının kullanımının ve değişik maliyetlerin yüksek olmasını esbabımucibe gösterip fiyatı düşük tutuyor. Geçtiğimiz yıl birinci sınıf kivi 8 TL’den gitmişti, bu yıl amacıyla ise sınırlı benzeri fiyat oluşmadı ama nitelikli kiviyi başlarken satışlarda 9 liradan alacaklarını söylüyorlar. Bu nedenle şu asıl kadar anlaştığımız aynı kamera namevcut, bu birlikte üreticileri kıygın etti” dedi.

“Bu konuda bize destek olunması gerekiyor” diyen Uzunlar, “Güzeşte yıl antipatik albeni deposuna tıpkısı titrem kivi koyduğum ahit almanak 10 bin TL maliyet veriyordum ancak bu sene 50 bin TL vermem gerekiyor. Bu da bizim kivideki kar oranımızın ayrıksı maliyetlere gitmesine neden oluyor. Maliyetler yükselmeseydi kivi bu sene 16-17 bandında satılırdı” diye niteleyerek konuştu.

Uzunlar antrparantez, kivide erken hasat yapılmaması üstüne üreticilere uyarılarda bulundu. – KALABALIK

Share: