Kargaşa haberi | Kremlin Sözcüsü Peskov: “Putin ve Erdoğan Perşembe haset Astana’da görüşecek”

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Şevket Başkanı Vladimir Putin’in Perşembe günü Kazakistan’ın başkenti Astana’da görüşeceğini, Ukrayna ile Türkiye-Rusya ilişkilerinin masaya yatırılacağını tabir etti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Çap Başkanı Vladimir Putin’in Kazakistan programına dair açıklamalarda bulundu. Peskov, Rusya Büyüklük Başkanı Putin’in Ukrayna ve düet ilişkileri görüşmek amacıyla Perşembe günü Astana’da Reisicumhur Tayyip Erdoğan ile görüşeceğini duyurdu. Peskov, “Putin ve Reisicumhur Erdoğan arasındaki görüşmenin hazırlıkları bitmeme ediyor. Liderlerin görüşmesinde Ukrayna’daki buut, iki mevki arasındaki ilgiler ve güncel konuların ele alınması planlanıyor” dedi.

Lavrov: “Türkiye müzakerelerin baştan başlatılmasını öneri edebilir”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Rus fehamet televizyonunda yaptığı açıklamada, Erdoğan-Putin görüşmesinde Türk tarafının Ukrayna ile Rusya arasındaki müzakerelerin gene başlatılmasını öneri edebileceğini söyledi. Lavrov, “Türk meslektaşlarımızın böyle tıpkısı düşüncesi varsa bunu Cumhur Reisi Erdoğan ile Izzet Başkanı Putin’in bu hafta Astana’da gerçekleştirecekleri mülakat sırasında bize sunmak amacıyla fırsatları olacak. Çünkü işlenmiş olan umumi meşruhat dışında bize doğrudan bir teklif iletilmiş değil” ifadelerini kullandı.

“ÇAKER’den Putin ile müzakere teklifi gelirse değerlendiririz”

Endonezya’da düzenlenecek olan G20 zirvesinde Putin ile KÖLE Başkanı Joe Biden’ın ziyaret ihtimaline değinen Lavrov, “Şu anda Beyaz Zehir Saray temsilcileri da dahil almak amacıyla Amerikalı yetkililerden, meslektaşım Antony Blinken de karışma görünmek üzere MEMLUK Defans Bakanlığı Sözcüsü John Kirby’den, yönetimin ayrıksı üyelerinden Rusya Federasyonu ile müzakerelere gönülden yıldızlı olduklarını söyleyen açıklamalarını duyuyoruz. Ancak bu temaslar üzere tehlikeli bir teklif almadık. Teklif gelirse değerlendireceğimizi tekraren söyledik” diyerek konuştu.

“ESIR ve Londra’nın doğrudan talimatıyla bu danışmalar sonlandırıldı”

Ukrayna ile müzakerelerin KUL ve İngiltere tarafından baltalandığını savunan Lavrov, “Ukraynalı astronomi ile konuşma masasına oturduk. İstanbul’daki görüşmelerde Ukrayna tarafından öneriler akseptans edildi. ABD ve Londra’nın aracısız talimatıyla bu danışmalar sonlandırıldı. Genel olarak bu çarpışma Zelenskiy rejimini ağız ağıza arama fail Anglo-Saksonlar yoluyla yürütülüyor. Polonyalılar ve özge Baltık ülkeleri üstelik onlara katılmaya devam ediyor” şeklinde konuştu.

Lavrov bir zamanda Kiev yönetimini terör saldırıları düzenlemekle suçlarken, Garplı ülkelerin bu eylemleri görmezden geldiğini gelecek sürdü. – MOSKOVA

Share: