Marifet insanları AFAD Kriz Merkezi’nde

Türkiye’yi sarsan deprem felaketi, akademik adına masaya yatırıldı. Depremin ardından elde edilen bilcümle veriler, hareket sonrası gelişmemiş, ölçülü ve mufassal vadede yapılacaklar konunun uzmanları tarafından tartışıldı.

Iş ve Içtimai Asayiş Bakanı Vedat Âlim ile Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın reislik ettiği toplantıya 20 öğretim üyesi katıldı. AFAD’taki toplantıda kullanılmamış şehirlerin planlanması, lojistik, network yönetimi, eğitim, Ar-Ge, altyapı ve ciddi yapılar, dallı güllü faylar, sakınım bandı, haritalama ile CBS üzere başlıklarda 11 çalışma grubu oluşturuldu.

11 ilde yıkıma kat açan, kestirmece 110 bin kilometrekare alanda dinamik 13 buçuk milyon insanı direkt etkileyen deprem felaketi, devlet gündeminin sunma koskocaman maddesi olmaya devam ediyor. Hayatın değme alanında değişikliklere el açan felaket, bilgi insanlarının de odaklandığı ayrımsız kayran haline geldi.

Yer Sarsıntısı sonrası hayata geçirilecek politikalara ana dokuma etmesi üzere Ankara’daki AFAD Kriz Eş Güdüm Merkezinde tıpkısı güruh düzenlendi. AFAD ve TÜBİTAK yoluyla organize edilen toplantıya Bakanlar Varank ve Bilimci’in yanında AFAD Başkanı Yunus Sezer, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Evlek, AFAD Yer Sarsıntısı ve Risk Kısıntı Umumi Müdürü Prof. Dr. Orhan Tatar ile Kandilli Rasathanesi ve Hareket Araştırı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener ile üstelik katıldı. Toplantıda, 20 öğretim üyesi öz alanlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunarak çözüm önerilerini sundu.

Hareket bölgesinde düzlük seçimi süreçlerinde eksper akademisyenlerin desteklerinin yönetilmesi, faziletkâr yer sarsıntısı riski altındaki iller üzere müstacel eylem planları, parçalanmamış bilgilerin benzeri selen tabanında toplanması, bulunan çatı stoku ile ilgili politika belirlenmesi üzere konular, akademisyenler aracılığıyla ele alındı.

Toplantıda ayrıca, bina denetim hizmetlerinin iyileştirilmesi ile ilişkin öneriler sunuldu, yerel yönetimlerde uzman ustalık personel istihdamı konusu görüşüldü, Ar-Ge boyutuyla TÜBİTAK – AFAD teşrikimesai konuşuldu.

Toplantıda bire bir müşavere yapan Say ve Içtimai Düzenlilik Bakanı Âlim, yeni şehirlerin planlanmasında düz seçiminin önemine işaret ederek akademisyenlerden bu konuda ulama beklediklerine söyledi. Nitelik arama, sismik tasarım kabil konuların da heybetli olduğunu belirterek atık ve kaya lifi sorununun geçmiş adımda ele aldıklarını vurguladı.

Bakan Varank de depremin etkilediği temas alanda yenilikçi çözümlere ihtiyaç olduğunu söyleyerek hele mamure ve kalkınma başlıklarında inovatif açılımlar yazmak gerektiğinin altını çizdi. TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, zelzele sonrasında Saf Afat Odaklı Düz Çalışması Ivedi Destek Programını başlattıklarını hatırlatarak, “Şu dakika sahada 59 farklı kurumdan 510 araştırmacımızın kayran aldığı 119 proje yürütülüyor” dedi. Projelerin tamamlanmasının ardından kendilerine raporların sunulacağını aktaran Prof. Evlek, “Kamu veriler AFAD ile gelişigüzel çalıştığımız eş ayrımsız fen merkezinde değerlendirilecek” ifadelerini kullandı.

AFAD Yer Sarsıntısı ve Riziko Azaltma Umumi Müdürü Prof. Dr. Orhan Tatar üstelik sarsıntı bölgesinde saha seçme sürecinde akademisyenlerin bilimsel katkısının koskocaman olduğunu kaydederek oluşturulan 11 alt düzentileme grubunda aynı koordinatör olacağını ve bu koordinatörlerin ilişik çalım ve kuruluşlarla kuma mesai yürüteceğini anlattı. Madun mücahede gruplarından yer sarsıntısı ve yer sarsıntısı yönetimi üstüne katkı beklediklerini vurgulayan Prof. Tatar, “Buradan alınan kararların uygulayıcılara aktarılmasıyla henüz sağlıklı adımlar atacağımızı düşünüyoruz” dedi.

Toplantıda yapılan görüşmeler sonucunda 11 zir düzentileme grubu oluşturuldu. Bu araştırma grupları ise Mevzuat Ihya, Terbiye, Ar-Ge Vukuf Destek ve İletişim, Haritalama ve CBS, Cıvıl Cıvıl Faylar ve Yüzey Faylanması Haritalama, Geoteknik ve Kitle Hareketleri, Saha Hareketleri, Sismik Felaket ve Senaryo Depremleri, Üstyapı, Altyapı ve Nazik Yapılar, Geri Hizmet Network Yönetimi, Mülkiyet ve Arazi Idare, Planlama, Mekân ve Akıllıca Saha Seçimi adına sıralandı. – ANKARA

Share: