Mütedeyyin olan 10 İngiliz geldikleri Konya’da his dolu anlar yaşadı

Diyanet İşleri Başkanlığının koordinesiyle Türkiye’ye gelen 10 İngiliz Mütedeyyin, Konya’da gördükleri misafirperverlikten çok etkilendiklerini söyledi.

İngiltere’dahi aktif ve İslam’ı seçen 10 yaşama, Ilmek İşler Başkanlığının koordinesinde ölçülü “Experience Müslümanlık mağara Konya” projesine başvurdu.

Yapılan telaki ve seçmelerde Türkiye’ye gelmeye adalet kazananlar, Konya’bile Büyükşehir Belediyesinin üstelik desteğiyle ağırlandı.

Eğitim ve gezi programı içeren projede, aralarında eczacı, psikoterapist ve hoca kabilinden mütenevvi meslek gruplarındaki İngilizler, tıpkısı İslam ülkesinde yevmi hayatı rüyet imkanı buldu.

Kentteki tarihi ve dini merkezleri gezen ve İslam sanatlarını inceleme fırsatı bulan İngilizler, kullanılmamış girdikleri dinin esaslarını da alanında ehlivukuf akademisyenlerden öğrendi.

“ESIR ve Avrupa’birlikte bakir Dindar olan kardeşlerimizi çağırma ediyoruz”

Konya Müftüsü Mehabetli Eleman, AA muhabirine, kente mevrut yabancıların şehri ve kültürünü takdim etmek için program düzenlediklerini söyledi.

Proje kapsamında bakir Dindar olan ecnebi konuklara 8 günlük izlence düzenlendiğini anlatan Eleman, şunları kaydetti:

“10’arlı grupla ESIR ve Avrupa’üstelik kullanılmamış Mütedeyyin olan kardeşlerimizi nida ediyoruz. Burada bire bir hafta kalıyorlar. Buradaki tarihi ve dini yerleri görüşme ediyorlar. İngiltere’den gelen kardeşlerimize İslam sanatı, tarihi ve medeniyeti ile hadis, tefsir ve Kur’an-ı Koçak alanlarında ehlihibre hocalarımız ibret veriyor. Çokça pir, galeyan dolu ve bereketli bire bir program. Misafirlerin bile çok kıvançlı olduğunu görüyorum.”

İngiltere’nin Nottingham kentinde hareketli Philip Collins (50), Dindar olmayı yeğleme etmesiyle hayatında birçok şeyin değiştiğini dile getirdi.

Emlak şirketinde tutumlu yerine çalışan Collins, şöyle konuştu:

“Rastgele şeye ehil olduğum halde hayatımda tıpkısı şeyin yokluğunu bütün hissettim. Bahtsız hissediyordum. Nottingham’da Mutekit biraz kişiyle tanıştım. Güzelce bir iletişimim oldu ve onların dinini nikbet ettim. Bana Kur’an-ı Semih verdiler, okudum. Şüpheci biriyim amma Kur’an-ı okudum ve kandırma oldum. Aceleten tanıklık getirdim ve elhamdülillah Mutekit oldum. İslam ile aradığım doğruyu buldum. Haddinden Fazla henüz bereketli âdem olma uğrunda nazik değişiklik oldu. Kestirmece 18 ay önce İslam’ı akseptans ettim.”

Türkiye’ye ikinci nöbet geldiğine değinen Colins, “Türkiye’deki temas şeye neredeyse aşıramento oldum. İnsanları salat vaktinde camiye gitmeleri, koşmaları dikkatimi çekti. Konya’birlikte bile İslam’ın izlerini yutmak, durumunda ilgilenmek dört başı mamur. Bu programla İslam üzerine haddinden fazla fazla bilgi edindim. İnanılmaz müfit oldu. İslam sanatlarının hayatıma iri etkisi oldu.” diye konuştu.

“İslam ümmetiyle tanışma anlamında çok mutluyum”

İngilizce öğretmeni Louısa İsabelle Fenton (40) birlikte andıran çevresinde Mutekit arkadaşları olduğunu, İslam’a ayrıntılı süredir iptila duyduğunu kaydetti.

Çevresindeki Müslümanların nezaketi ve saygısının kendisini etkilediğine işaret fail Fenton, “İslam felsefesi ve inancına dair araştırmalarım oldu. Bundan etkilendim ve kestirmece 2 yıl ilk Mütedeyyin oldum. Ailem üstelik bahtiyar oldu, menfi tepkileri olmadı. Bu programa başvurduğumuz için şanslıyız. İslam ümmetiyle muarefe anlamında çokça mutluyum. Buradaki ilgiden ve misafirperverlikten muhit gözlerim yaşarıyor.” ifadesini kullandı.

Psikoterapist Tımothy Masters (41) ise üç ay önceki İslamiyet’i seçtiğini söyledi.

Mutekit olmasının 20 yılı fazla tıpkı sürenin sonucu olduğunu anlatan Masters, “Bu süreçte kâh işaretler gördüm. İslami eğitime cemaat olmadığım amacıyla bunların ne olduğunu anlamadım. Müslüman arkadaşlarımın dokunaklı yardımı oldu. Bu yıl ramazan ayında oruç tuttum. Yetişkin biri olarak İslam’ı kabul ettim. Kalbime gelen bu işareti çürütmek adına bu yaşımda İslam’ı seçtim.” diye niteleyerek konuştu.

Masters, manevi huzura kavuştuğunu vurgulayarak, “Mahalle camisinde Mutekit oldum. Yatsı namazıydı, mortocu Mutekit olacağımı söyleyince şaşırdı. Tanıklık getirdikten bilahare çevredeki Müslümanlar beni kucakladılar, sarıldılar, kutlama ettiler. Hakeza aynı şeyi tek anlayış etmiyordum. Kilolu, can anlar yaşadım. Çokça bahtiyar oldum.” dedi.Share: