Nazır Aristokrat, Nevşehir ve Mersin’de eroin satıcılarına yönelik cerrahi müdahale başlatıldığını açıkladı: (1)

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Nevşehir ve Mersin’de esrar satıcılarına yönelik “Kökünü Kurutma Operasyonu”nun başlatıldığını açıkladı.

Bakan Aristokrat, Nevşehir Itimat Müdürlüğünde düzenlediği basın toplantısında, kentte bulunmalarının nedeninin Nevşehir’bile kestirmece 6 aydır takibi Cumhuriyet Altını Başsavcılığı ile gelişigüzel sürdürülen ve Türkiye’nin birçok vilayetinde gerçekleştirdikleri “Kökünü Kurutma Operasyonu” olduğunu söyledi.

Nevşehir Güvenlik Müdürlüğü, Narkotik Daire Başkanlığı ve İl Inanma Müdürlüğü Narkotik Şubesi’nin gerçekleştirdiği faaliyetler çerçevesinde toplam 153 şüphelisi mevcut aynı dosyanın söz konusu olduğunu tabir fail Aristokrat, şöyle konuştu:

“Ayrımsız bölümü dosya içeriğinde 6 mahiye süreçle alay malay gözaltına makbuz. Zaman bütün 87 yabansı yani bunlar hele esrar satıcıları, realizasyon edicileri, nakledicileri, bunların 87 tanesinden şu esas kadar 75’i gözaltına makbuz. eş anlı bire bir şekilde şu anda Mersin’bile da ayrımsız ölçekte kısaca 111 şüphelinin, tekrar uzun zamandır devam fail bir dosyada, şu temel kadar 60 teftiş de ‘Kökünü Kurutma Operasyonu’nda Mersin’birlikte eş zamanlı tıpkı şekilde gerçekleştirilmektedir. Uyuşturucuyla mücadele konusunda alelhusus eğitim bilimi tedrisat dönemi açılmadan ilk tekmil illerimizde dokunaklı bire bir baskılama çalışması sürdürülmektedir ve şurası rapor etmem gerekir. Bu, gerek sınırlarımızda olsun, gerek sınırlarımızın içerisinde olsun, eksiksiz düzenlilik güçlerimiz metal ile mücadeleyi gerçekten dünyanın dahi ölçüm ettiği ayrımsız şekilde namına getirmektedir. Burada kamuoyuna şurası terennüm etmek isterim. Önceki yıllarda Türkiye’deki yakalanan uyuşturucunun yüzde 70’i gün batısı illerinde yakalanırdı. Oysaki serencam yıllarda kurduğumuz sistemle Türkiye’üstelik yakalanan uyuşturucunun yüzdelik 70’i Balkı, Van ve Hakkari illerinde yakalanmaktadır yani Türkiye’ye doğudan girdiği andan itibaren mızrap yakalanmaktadır.”

“Bizim mücadelemiz arzla mücadeledir”

Bu baskılamanın esrar rotasının alelhusus “afyon ve eroinde” Balkan rotasından Akdeniz rotasına kaymasına etken teşkil ettiğini dile getiren Aristokrat, bu baskılamayı devam ettireceklerinin altını çizdi.

Bakan Aristokrat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gine Nevşehir’de yaptığımız operasyonda birlikte gene Mersin’dahi yaptığımız operasyonda bile operasyonun en majör ayaklarından benzeri tanesi de metamfetamindir. Yani ‘met’ dediğimiz, vatandaşımızın dilinde ‘met’ adına nitelenen metamfetamine yönelik aynı operasyondur. Bu bile Türkiye’nin doğusundan girmektedir. Yani özellikle İran sınırlarından girmektedir. Onun amacıyla orada üstelik vahim ayrımsız tedbir alınmıştır. Geçen sene yaklaşık 2,5 titrem civarında bir metamfetamin yakalandı. Toplanmış bu yılsa bunun tahminî şu anda 3 katından fazlası uğramış durumdadır. Yani vadi baskılamamız, tıpkı zamanda farkındalık üretmemiz, ayrımsız zamanda topyekun mücadelemiz metamfetamin üstüne da sürmektedir.

Bunu rapor etmemin anlamı şudur. Siz benzeri metal türünü engellersiniz, o bambaşka tıpkısı alana kendini kaydırmaya meşgul. Bunu sürekli yerine izlem eden, bu rotaları sürekli adına izlem fail, hangi ülkeden ne esrar türünün Türkiye’ye aktarıldığını, aktarılmaya çalışıldığını izleme fail benzeri yöntemi faal tıpkı şekilde Türkiye strateji etmektedir ve serencam üretmeye çalışmaktadır. Bizim mücadelemiz arzla mücadeledir. Yani arzı tevkif, uyuşturucu arzını ve maden satışını, mızrap naklini durdurma mücadelesidir. Bu konuda tarihi ve büyük başarılara imza atan gerek güvenlik teşkilatımızı, ister cingöz teşkilatımızı tebrik kartı ediyorum, kutluyorum.”

(Sürecek)

Share: