Nazır Karaismailoğlu, Bandırma Farklı Düzeyli Kavşağı Küşat Töreni’nde konuştu Açıklaması

Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Kıvrılma otomobilinden devrin otomobiline ülkemizin 60 yıllık hayali olan, herhangi bir ahit engellenmeye çalışılan yerel aracımızın sıra üretimine başladık. İşte ‘Türkiye’nin Yüzyılı’nı üretimin, verimliliğin, başarının, zorla yüzyılı kılacak adımlarımızdan biri dahi Togg olmuştur.” dedi.

Karaismailoğlu, Bandırma ilçesinde Farklı Seviyeli Kavşağı Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, ulaştırma ve altyapı yaptırımlarına dur durak körlemeden bitmeme ettiklerini söyledi.

Gerçekleştirdikleri yatırımlarla Türkiye’yi acun ticaret yollarının hakimi konumuna yükselttiklerine belen fail Karaismailoğlu, “Bahis Konusu çalışmalarımız, ‘Türkiye Yüzyılı’nın dahi yer cesim kilometre taşlarından olacak. Ülkemizin doğusu-batısı demeden, köyü-kasabası, büyükşehri ayırt etmeden yaptıklarımızla yetinmiyoruz, eskimemiş yatırımlarımızı bile bir an geçmiş milletimize arz etmek üzere gece gündüz çalışıyoruz.” diyerek konuştu.

Adaletli Karaismailoğlu, 11 Ekim’dahi Ayvacık- Küçükkuyu Yolu ve Troya-Assos tünellerini hizmete açtıklarını hatırlatarak, şöyle bitmeme etti:

“Tünellerimizle Çanakkale-Balıkesir- İzmir Yolu’nda bölünmüş öğün bütünlüğü sağlandı. Yıldız Marmara ile Cenup Marmara ve Veli Bölgesi arasındaki muvasala kolaylaştı. Geçen hafta 104,3 kilometre uzunluğunda, ortamında 14 güreşçi köprüsü ve 8 tünel kâin, Malatya’yı Sivas’a bağlayan, seyahat süresini 35 dakika kısaltan Hekimhan Yolu’nu açtık. Ardından Diyarbakır’ı bölgenin bildirme cesim ulaşım akslarına bağlayan, yolculuk süresini 40 dakikadan 15 dakikaya indiren Diyarbakır Güneybatı Mekân Yolu’nu milletimizin hizmetine sunduk. Yüzdelik 100 evcil ve milli, kişi sınıfında dünyada önceki, aynı mühendislik harikası Bitlis Çayı Viyadüğü’nün sonuç kaynağını yaptık. Peşinden bile 9 kilometrelik Bitlis Belde yolunu hizmete açtık. Deminden da Bandırma ve Balıkesir’bile yatırımlarımız için tıpkısı aradayız.”

“Bükülme, bugün Togg ile gerçekleşti”

Türkiye’bile çokça anlamlı ve koskocaman adımların atıldığı, tarihe şahitlik edilen günlerin yaşandığını vurgulayan Karaismailoğlu, “Önce Sayın Cumhurbaşkanımız, ülkemizin 100 yıllık hedeflerini işaret eden ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonunu zar etti. Şevket aklıyla planlayarak ve hayata geçirdiğimiz dev asar, ‘Türkiye Yüzyılı’nın altyapısıdır. çıktı de çalışmalarımızla gücümüze yoğun katacak. Kalkınmanın, iletişimin, dijitalin, sürdürülebilirliğin yüzyılını, Türkiye yüzyılını gençlerimize bağış edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Icra Vekili Karaismailoğlu, 29 Ekim’üstelik Cumhuriyet’in 99’uncu sene dönümü coşkusuna evcil ve milli elektrikli vesile Togg’un de katıldığını aktararak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“TCDD’nin zer mühendislerinin emeğiyle 60 sene önceki başlayan ve matlup oyunlarıyla rafa kaldırılan Inhina, bugün Togg ile gerçekleşti. Devrim otomobilinden devrin otomobiline ülkemizin 60 yıllık hayali olan, her antlaşma engellenmeye çalışılan yerel aracımızın sıra üretimine başladık. İşte ‘Türkiye’nin Yüzyılı’nı üretimin, verimliliğin, başarının, zorla yüzyılı kılacak adımlarımızdan biri birlikte Togg olmuştur. Vatanımıza, milletimize alımlı çalımlı ve güzel olsun.”

Türkiye’nin imarı ve kalkınması üzere 100 yılda yapılacak işleri 20 yıla sığdırdıklarını belirten Karaismailoğlu, “DOĞRU Öğür öncesi iktidarların döneminde ihmal edilen, yarım bırakılan, yapılmayan hangi varsa, takkadak ulaştırma ve tanıtma alanında değil, adaletten sağlığa, ekonomiye, seçme türlü ihtiyacı karşıladık, eksiklerimizi giderdik.” dedi.

“Balıkesir’in mukassem el uzunluğunu 690 kilometreye ulaştırdık”

Karaismailoğlu, mutluluk genelindeki enfrastrüktür ve bayındırlık yatırımlarından Balıkesir’in üstelik türe ettiği payı aldığını dile getirdi.

Balıkesir’in muvasala ve bildirişim yatırımları için 24 milyar 190 milyon liranın üzerinde envestisman yaptıklarına dikkati calip Karaismailoğlu, “Hükümetlerimiz döneminde, Balıkesir’in bölünmüş el uzunluğunu 70 kilometreden alıp tahminî 10 mezuniyet artırdık, 690 kilometreye ulaştırdık. Balıkesir’i mukassem yollarla, Bursa, İzmir ve Manisa’ya bağladık. İl genelindeki kişmiri yollarımızın yüzdelik 52’si bölünmüş el kalitesinde. Bu oran Türkiye ortalamasının üzerindedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin arz yüce projelerinden birisinin ülkenin demir ağlarla örülmesi misyonu olduğunu hatırlatan Karaismailoğlu, “Ne yazık ki yarıda artmış. Uzun yıllar taş üzerine taş konmamıştı. Bu misyona, bu vizyona topluluk çıkan SELIM Fırka hükümetleri olmuştur.” sözlerini sarfiyat etti.

Balıkesir-Bursa-Yenişehir- Osmaneli Çabuk Şimendifer Hattı’ndaki çalışmaların sürdüğünü anlatan Karaismailoğlu, şu bilgileri paylaştı:

“22 Son Teşrin 2021’dahi sonuç ihalemizin saha teslimini yaptık. Bursa-Yenişehir arası 56 kilometre demir hat üstyapısıyla Yenişehir-Osmaneli arası 50 kilometre hem enfrastrüktür hem üstyapısını içeren projemizin kapsamını genişlettik. 2020 yılındaki ikinci ihaleyle 95 kilometre uzunluğundaki Bandırma-Bursa arasındaki enfrastrüktür ve üstyapısı inşasını ve 7 YHT Garı’nın yapımını üstelik dahil ettik. Böylelikle ilkin 106 kilometre olan proje uzunluğu 201 kilometreye çıktı. 201 kilometre uzunluğunda olan hattın, Ankara- İstanbul aceleci tren hattının Bilecik-Osmaneli kısmından güneybatı yönünde ayrılarak Yenişehir (Bursa) üzerinden Bandırma (Balıkesir) istikametine, Karacabey’den (Bursa) cenup yönüne ayrıldıktan bilahare tahminî 87 kilometre sefer bitirme ederek 288 kilometre uzunluğa ulaşmasını planlıyoruz. Projemiz bittiğinde yılda kısaca 30 milyon vatandaşımız ve 60 milyon ton dahi dara taşınacak.”

Açılışı yapılan köprülü kavşakla yılda 150 milyon lira artırım sağlanacak

Karaismailoğlu, Bandırma’nın yoğunluğunun ve öneminin arttığına meni ederek, şunları kaydetti:

“Şehrimize uygun Bandırma girişi köprülü kavşağı ve bağlantı yollarını zaman hizmete açmanın mutluluğunu bilcümle alay malay yaşıyoruz. Farklı seviyeli dudak ve bağlantı yollarımızla, hemzemin kavşaktaki gidiş geliş yoğunluğu şanlı oranda rahatladı. Ulaşım güvenliği, kaza riski azaldı. Böylecene Bandırma’nın transit ve şehir içi anahtar gidiş geliş konforunu sağlıyoruz. Erişim süresi 10 dakikadan 2 dakikanın altına inecektir. Projemizin hayata geçmesiyle ayrımsız yılda, zamandan 137 milyon lira, akaryakıttan 13 milyon liralık girmek üzere hep 150 milyon teklik artırım sağlayacağız. Ayrıca 2 bin 550 titrem karbon salınımı azalacak, çevremizi korumaya devam edeceğiz.”

Konuşmaların arkası sıra Vekil Karaismailoğlu ve beraberindekiler, köprülü kavşağın küşat kurdelesini kesti. Peşi Sıra Karaismailoğlu, köprülü dudak peyzaj alanına dikilen zeytin fidanlarını suladı.

Açım törenine, Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, Balıkesir Büyükşehir Belediye Reisi Yücel Yılmayan, SELIM Fırka Balıkesir milletvekilleri Ağır Subaşı, Adaletli Çelik, Mustafa Canbey, DOĞRU Tümen İl Başkanı Ekrem Başaran, ilgili çekicilik müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Share: