New York borsası düşüşle kapandı

New York borsası günü düşüşle tamamladı.

Kapanışta Dow Jones endeksi, 170 puanın üzerinde derece kaybetti ve yüzdelik 0,56 azalışla 30.961,82 puana geriledi.

S&P 500 endeksi yüzdelik 1,13 azalarak 3.901,32 puana ve Nasdaq endeksi yüzdelik 1,43 kayıpla 11.552,36 puana indi.

BENDE’üstelik bugün açıklanan soylu erki verilerin anlaşılmaz sinyaller vermesi sonrası endeksler, zaman boyu menfi bir seyir izledi.

Ülkede bugün açıklayan verilere göre, perakende satışlar ağustosta aynı geçmiş aya nazaran yüzdelik 0,3 artarak meydan beklentilerinin aksine yükseliş kaydetti.

Analistler, dağınık satışlarda yaşanan tepeden inme artışı, “erdemli enflasyon ve sıkılaşan mali koşullardan kaynaklanan menfi rüzgarlara karşın ekonominin dirençli kaldığına belen ettiği” şeklinde yorumladı.

ESIR’de ilk defa avarelik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı de 10 Eylül ile biten haftada 213 bine gerileyerek düşüşünü 5’inci haftaya taşıdı. İşsizlik maaşı başvurularındaki düşüş belirsiz tıpkısı hesaplı görünüme karşın gelişim gücü talebinin dinç kalmaya devam ettiğini gösterdi.

Ülkede dış alım fiyat endeksi ise ağustosta maaş yüzde 1 ve ihracat eşit endeksi yüzdelik 1,6 azalarak düşüş göstermeye devam etti.

Söz konusu verilere karşın KUL’da endüstri üretimi ise ağustosta maaş yüzde 0,2 azalarak meydan beklentilerinin tersine düşüş gösterdi. New York Fed ile Philadelphia Fed’in imalat endeksleri de eksiklik değerlerde gerçekleşerek sektördeki daralmaya belen etti.

Ekonomik direncin ve hareket gücü talebinin kıvrak kalmaya bitmeme ettiğini gösteren verilerin peşi sıra KÖLE Hat Bankası’nın (Fed) yüksek şişkinlik karşısında saldırgan repo artırımlarına devam edeceğine ilişkin güçlenen beklentiler, piyasaların yönü üstünde faal olmayı sürdürdü.

Share: