Nurhak Hars Şenlikleri Sona Erdi

Kahramanmaraş’ın Nurhak ilçesinde bu yıl 14’üncüsü planlı ‘Nurhak Firez Şenlikleri’ geçmiş sona erdi. 2 çağ süren şenliklere CHP Umumi Başkan Yardımcıları Ulu Öztunç ve Ege Ağbaba üstelik katıldı. Festivalde; Manuş Baba, Serpil Aka, Umuda Yol, Ferhat Karaca ve Deniz Çağlayan üzere adlar de tayf aldı.

Nurhak Şehremini İlhami Bozan’ın öncülüğünde bu sene 14’üncüsü planlı Nurhak Kültür Şenlikleri geri sona erdi. Şenliklere belediye sınırlarının değiştirilmeye çalışılması ve bölgedeki maden ve HES’lere müteveccih tepkiler işaret vurdu. Havza halkından şişman tıpkı katılımın sağlandığı şenliklerde CHP Genel Komutan Yardımcıları Ege Ağbaba ve Uca Öztunç da katıldı. İki periyot süren festivalde; Manuş Baba, Serpil Efe, Umuda Yol, Ferhat Esmer ve Çokluk Çağlayan kadar esame birlikte sahne aldı.

“NE ADAMAKILLI BİR NURHAK, İŞTE BUDUR DOĞRULUK”

Iye Ağbaba, “Sevgili Nurhaklılar ego de hepinizi bildirme dostça ocumak ve dostça selamlıyorum. Nurhak’ta olmaktan hava de haddinden fazla bahtiyar olduğumu tavzih etmek istiyorum” derken; Yüce Öztunç ise, “Sevgili hemşerilerimiz biraz yıl aradan sonradan yani Covid belası vardı. Covid yüzünden etkinlik yapılamıyordu. Birkaç yıl aradan bilahare tekrar Nurhak’ta bütün beraberiz. Hangi bahtiyar bize. Ne evire çevire tıpkı aileyiz. ‘Hangi evire çevire bire bir Nurhak, aha budur hak’. Hep Türkiye’ye kat sayı olsun hangi adamakilli tıpkısı beraberlik” ifadelerini kullandı.

“BU FESTİVALİN BENİM GÖZÜMDE YERİ AYRI”

Şenliklere katılan İç Anadolu Belediyeler Birliği Umumi Sekreteri Sağlıklı Çoruk, “Belediyelerimizin bu merkez etkinliklerinde bizzat bulunarak maddi manevi bindi vermeye çalışıyoruz. Nurhak Şenliklerinin benim nazarımda ayrı tıpkısı yeri var. Burası gurbetçilerin vahim olduğu bire bir vadi fakat böyle günlerde nüfusun balaban tıpkısı bölümü burada ve burada kaynaşıyorlar. Nurhak bunu başarıyor. Başkanımız toplumcu siyaset işleyen bir arkadaşımız onu takdir ediyorum” dedi.

“DAYANIŞMA İÇİN BİRLİKTEYİZ”

Kınık Şehremini Atılganlık Aslan ise “Biz da Nurhak’a ilk defa geliyoruz. Nurhak’ta haddinden fazla büyük benzeri değişim yaşanıyor. İletişimi çok sağlam, çokça fena hâlde hars konferans etkinlikleri yapılıyor. Vatandaşın sonsuz tıpkı desteği var İlhami Başkan’a tığ de el birliği teşhir etmek amacıyla buraya geldik” diye niteleyerek konuştu.

NURHAK’TA NELER OLUYOR?

Kahramanmaraş’ın Nurhak ilçesi sınırları içerisinde vadi alan Ayrancı Yaylası’nın 3 yıl evvel belediyeye hikmet verilmeden Çağlayancerit ilçesine bağlandığı ortaya çıkmıştı. 2019 yılında yapılan değişiklikten CHP’li Nurhak Belediyesi, yaylada AKP’li Çağlayancerit Belediyesi’nin 29 Mayıs tarihinde curcuna yarmak istemesi ile malumattar olmuştu. Ayranpınar Yaylası’nda teferruatlı zamandır beyaz zehir ocakları ve HES yapılması için girişimler bulunurken, dolay halkı ve belediye söz konusu girişimlere cebin verdiği mücadele ile biliniyor.Share: