Odun ve kömür sobalarına talep arttı

Odun ve kömür sobalarına irade arttı

ORDU Ordu’dahi kısaca 70 yıldır odun ve kömür sobası satışı eden 82 yaşındaki Saraka Acele, akıbet yıllarda sobalara olan talebin baştan arttığını söyledi.

1952 yılından bu yana Ordu’nun Altınordu ilçesinde soba satışı ve tamiratı eden Saraka Acele vatandaşların faturalarının efdal gelmesi dolayısıyla akıbet zamanlarda soba kullanmaya başladıklarını dile getirdi. Havaların bölüm geçtikçe soğumasıyla doğalgazlı evlerde dereceler yükseldi, sobalı evlerde ise ateşler yanmaya başladı. Ordu’üstelik alelhusus doğalgaz sıfır evlerde kışa tedarik için vatandaşlar soba ihdas telaşına girdi. Altınordu ilçesinde 70 yıldır soba satışı ve tamiratı yapan Küçümseme Acele, bu yıl soba satışlarının arttığını söyledi.

“İyi ısı ahzetmek amacıyla bacaların bozulmamış olması gerekiyor”

Soba kullanmanın de kuralları olduğunu ve daha gür tıpkısı ısı ahzetmek amacıyla bacanın temiz olması gerektiğini belirten Tez, “Sobaya rica çoğaldı. Demin soba ve boru rağbette, son beş altı seneye göre satışlar dolgunca. Sobaların kâffesi yanar amma yakmasını bilmek geçişsiz. Kuralına göre dolduracağız ona bakarak yakacağız. Yakılan sobadan elan gür anlamak üzere bacanın bozulmamış olması gerekiyor. Kuzine ve normal evlerde mergup sobalarımız hep farklıdır. Hepsinin değişik tıpkı özelliği var bilfarz vatandaşlar kuzinenin fırınından da yararlanabiliyor, üstü kullanılabiliyor amma normal sobalarda yegâne tıpkı yerden aksiyon yapılıyor” dedi.

“Fiyatlar iki katına imdi”

Soba fiyatlarının geçen yıllara bakarak iki katına çıktığını dile getiren Acele, “Biz yıllardır kömür sobalarının bilcümle tamirlerini yapıyoruz, parçaları dahil seçme şeyini yenileyebiliyoruz. Soba fiyatları sabık senelere göre yüzdelik yüz arttı, fiyatlar 650 liradan başlıyor bin 500 liraya kadar ulaşıyor” ifadelini kullandı. Kısaca 50 yıldır Alay Acele’un yanı sıra kalfa namına müteharrik Necati Banal ise yıllardır bu mesleği yaptığını kendilerinden sonra soba tamiri işleyen kimsenin olmadığını belirterek, “Bu işi eskimemiş nesillerin birlikte öğrenmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Share: