‘Sağlıklı Kentler’ imdi Başkent’te

‘Dimdik Kentler’ imdi Başkent’te

ANKARA – Sağlıklı şehirler hareketinin gelişebilmesi üzere 2005 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde kurulan ve halen başkanlığını Bursa Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Lüle Taşı’ın yaptığı Türkiye Metin Kentler Birliği (SKB), bundan sonra çalışmalarını Ankara ofisinden de yürütecek.

Türkiye Dimdik Kentler Birliği, ‘kent sağlığı temasıyla’ şehirlerle direkt iş birliği tarafından uygulanacak siyasi ve sektörler arası adım olarak, 1988’birlikte toptan ağ şeklinde kurulan Dünya Esenlik Örgütü Avrupa Metin Şehirler Zehir’na 2005 yılında dahil oldu. Dönemin Bursa Büyükşehir Şehremini rahmetli Bilgi Delicesine’in öncülüğünde ‘Bursa merkezli yerine’ 10 kurucu şehremaneti ile çalışmalarına başlayan Türkiye Dosdoğru Kentler Birliği, zaman 130 üye uray ile Türkiye’birlikte metin kentlerin oluşumuna öncülük eden koskocaman tıpkısı kurumsal bina haline geldi. Bugüne büyüklüğünde çalışmalarını Bursa merkezli adına tay tay arabası ve halen başkanlığını Bursa Büyükşehir Şehremini Alinur Lüle Taşı’ın yaptığı Türkiye Dosdoğru Kentler Birliği, imdi çalışmalarını Ankara merkezli namına yürütecek.

Türkiye Dosdoğru Kentler Birliği’nin Ankara ofisi açılışı; Türkiye Mıhlı Kentler Birliği Başkanı Alinur Denizköpüğü, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Mecnunca, Firez ve Turizm Nazır Yardımcısı Özgül Özkan Çetince, MHP Umumi Sekreteri ve Bursa Saylav İsmet Büyükataman, SELIM Öğür Bursa milletvekilleri Melik Çavuşoğlu, Efkan Ala, Muhammed Müfit Entelektüel, Galebe Nasip, Emine Çetin Gözgeç, Osman Mesten, Yoldaş Dikkat, Atilla Iare, Ahmet Kılıç ve Mustafa Esgin, Balıkesir, Veca, Kestel, Yenişehir, Karacabey, Yıldırım, Orhaneli, Harmancık, Büyükorhan, Ağrı, Ürgüp, Sandıklı, Trabzon, Darende, Çankırı, Şırnak ve Artuklu belediye başkanları, YANLIŞSIZ Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan ve Ankara’daki Bursalı bürokratların katıldığı törenle yapıldı.

Başkanlar şehirlerinin doktoru

Türkiye Metin Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Başkanı Alinur Aktaş, konuşmasında birliğin kuruluşuna öncülük eden başkanlardan Vukuf Delicesine’i rahmetle anarken, birliğin bugünlere gelmesine ulama veren başkanlar Recep Altepe ve Menderes Türel’e üstelik teşekkürname etti. Başbuğ Aktaş, Türkiye Dimdik Kentler Birliği’nin uluslararası temsili zımnında ‘bakanlıklar, Türkiye Belediyeler Birliği, DSÖ Türkiye ofisi, Mürekkep Milletlere mecbur özge çekicilik ve kuruluşlar ile ortak mücahede alanlarında’ işbirliklerinin elan eli nimetli hale getirilmesi amacıyla Ankara ofisini açtıklarını söyledi. Keyif dendiğinde akla önceki kendisine hastaneler ve doktorların geldiğini hatırlatan Komutan Lüle Taşı, “Belediye başkanları dahi tıpkı zamanda şehirlerinin doktorlarıdır. Yaptığımız seçme projenin ucunda, esenlikle ilgili format var. Bu kez bile olsa, kanalizasyon veya enfrastrüktür bile olsa” dedi.

17 yılda 130 uzuv

Türkiye Dosdoğru Kentler Birliği’nin sabık 17 yıl içerisinde 10 müessis uray ile başlayan kurumsal yapısını bugün 130 organ ile devam ettirdiğini anlatım eden Başkan Magnezit, “Kıvançla tercüman olmak isterim kim site sağlığı konusuna olan ilgiden hava, eskimemiş aldığımız üyelik başvuruları rastgele güzeşte devir artmaktadır. Pandemi ve abuhava değişikliğinden kaynaklı afat özellikle atılmak amacıyla, mecmu proses bizlere şanlı dersler vermekte. Daha Çok şehirlerimizi ve yaşadığımız alanları planlarken, abuhava değişikliği gerçeğini görerek fayrap etmek zorunda olduğumuzu öğrendik. Bugün birçok belediyemiz beyinli şehirler, tehlikesiz kentler, mukavim kentler, sürdürülebilir kentler, dayanışmacı kentler, iklim değişikliğine ahenkli kentler üzere farklı temalarda kurulan kent ağlarına unsur namına kurumsal kapasitelerini artırabiliyor, proje ortaklıkları kurabiliyor ve deneyimlerini paylaşma fırsatına erişebiliyorlar. Biz dahi bu çerçevede Türkiye Mıhlı Kentler Birliği kendisine, DSÖ Metin Şehirler Ağı üzere önemi herhangi bir sabık dönem kalan bire bir ağın parçası olduğumuzun farkındayız ve çalışmalarımızı geliştirme arzusu içerisindeyiz. Açılışını yaptığımız Ankara ofisimizin çalışmalarımıza ivme katacağına inanıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Yeni zürriyet belediyecilik

Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Delimsirek dahi esenlik olmayınca nelerin yaşandığının pandemi sürecinde çok acı aynı şekilde sınama edildiğini hatırlattı. Bireylerin, ailelerin, şehirlerin ve ülkelerin mutlak mıhlı olması gerektiğine dikkat calip Delice, “Zinde tıpkı acun üzere ‘Cumhurbaşkanımızın domestik yönetimler manifestosuna koyduğu’ akil şehirler, yeşil, mukavemetli ve tehlikesiz şehirler başlıklarının hepsi üzerimize büyük emanettir. 1994’te attığımız sulp var. Yeni evlat belediyecilik, doğumdan ölüme hayatın her alanına dokunmaktır. Devir ve uygarlık şehri Bursa’nın başkanının birliğin başında olmasından onur duyuyoruz. Yapılan çalışmalarla Dünya Sağlık Örgütü’nün eş gösterdiği devlet olduk. Suyu yönetemezseniz metin olamazsınız. Obeziteyi yönetemezseniz metin olamazsınız. Yeşil alanı artıramazsanız, dimdik olamazsınız. Spor yaptıracak kentsel planlamayı yapmazsanız, sağlıklı olamazsınız. O yüzden yeşil şehirleri, yıpranmamış soy sop belediyeciliği bilcümle gelişigüzel mensur etmeliyiz” şeklinde konuştu.

Kültür ve Turizm Nazır Yardımcısı Özgül Özkan Çetin dahi zinde kentlerin bütün dünyada gelişen, büyüyen ve tartışılan bire bir deyim olduğuna ilgi çekti. Sağlıklı şehirlerin şehirde yaşayanların avlu kalitesinin yükseltilmesi anlamına geldiğini dile getiren Güç, “Konuya firez turizm şapkamızla baktığımızda, yalnız yaşayanların değil kenti konuşma edenlerin üstelik dimdik olmasını, hayat kalitesi, birikim ve tecrübelerinin bol olmasını gerektirir. Bu nedenle sürdürülebilirliğe, metin site olmaya önem verilmesi gerekiyor. Akıbet 20 yılda dosdoğru, yeşil, sürdürülebilir, ekin ve turizm gibi kül alanlarda atılımlar içerisindeyiz. Bunun üzere düzentileme veren yekpare şehremaneti başkanlarımızı kutlama ediyorum” ifadelerini kullandı.

MHP Genel Sekreteri ve Bursa Mebus İsmet Büyükataman de Bursa Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde kurulup bugünlere gelen sunturlu birlikteliğin oluşmasına yardım sunan, emeği sabık herkese teşekkürname etti.

Bursa Milletvekili Efkan Alabalık ise kent adına site kelimesinin çokça elan akıllıca olduğunu belirterek, “Kenti kurar, kaldırır, değiştirebilirsiniz ama şehri, o tarihi yaşamadan, baştan düz yazı edemezsiniz. Zira şehir, derece derece alay malay, yaşanılanlarla gelişigüzel şehirdir. 1000 yıllık şehirse, o şehri inşa etmek üzere 1000 yıl gerekir” açıklamasında bulundu.

Konuşmaların ardından Türkiye Dosdoğru Kentler Birliği Ankara ofisi, kurdele kesilerek hizmete açıldı.

Share: