Sivil Havacılık: 3 bin 540 nöbet ile 617 bin 593 kişinin tahliyesi sağlandı

SİVİL Havacılık Umumi Müdürlüğü, deprem felaketinin ardından hep 3 bin 540 kere ile 617 bin 593 kişinin tahliyesinin sağlandığını, insanca arkalama amacıyla planlı 292 defa ile bile toplam 14 bin 288 ton 701 kilo kargo yükü taşındığını açıkladı.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından, kıyamet bölgedesindeki vatandaşların başka illere tahliyesi ve ayni yardımların bölgeye ulaştırılması için hava köprüsü kuruldu. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, 6- 28 Şubat ortada yapılan uçuşlara ilgili verileri paylaştı.

Umumi Müdürlük’ten yapılan açıklamada, afetin evvel dakikalarından itibaren, sivil havacılık paydaşlarıyla gelişigüzel toprak illerinde hem insanca yardımın hem bile çetin boşaltma uçuşlarının gerçekleştirilmesinin sağlandığı belirtilerek, şu ifadelere kayran verildi:

“Kapsamı itibarıyla sunu degaje yetenekli çekicilik boşaltma operasyonu özelliği taşıyan bu organize, başta hastalanmış, buğulanmış ve yaralılar görünmek üzere toprak insanının çabuk aynı şekilde boşaltma edilmesinde ve yaraların sarılmasında heybetli benzeri lüks oynamıştır. Bu vesileyle, havacılık sektörünün ve havalimanlarının ülkemiz açısından dirimsel önemi tıpkı posta daha ortaya çıkmıştır. Bu kapsamda, Türk Gelgel Yolları A.O. ve Pegasus Albeni Taşımacılığı A.Ş. ilkin oluşmak üzere Tarih Ekspres Havacılık A.Ş., Hürkuş Havayolu Taş. ve Tic. A.Ş., Cortex Havacılık ve Turizm Tic. A.Ş., Turistik Gelgel Taşımacılık A.Ş., Tailwind Havayolları A.Ş., Air Zümrüdüanka Çekicilik Yolları A.Ş., Gökçe Asuman Havacılık A.Ş., MNG Havayolları ve Taşımacılık A.Ş., ULS Havayolları Kargo Taşımacılık A.Ş. ve ACT Çekicilik Yolları A.Ş. vasıtasıyla Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kayseri, Malatya, Şanlıurfa ve Hatay illerimizden çok sayıda tahliye uçuşları ile gine bu illerimize müzaheret seferleri düzenlenmiştir. Afetin yaşandığı önce günden itibaren, toplam 3 bin 540 kere ile 617 bin 593 kişinin tahliyesi sağlanmış olup, deprem bölgelerine insani müzaheret amacıyla planlı 292 posta ile üstelik bütün 14 bin 288 titrem 701 kilo kargo yükü taşınmıştır. Antrparantez insancasına yardım üzere 690 ecnebi albeni aracına pervaz izni bırakılmış ve inişleri konusunda koordinasyon işlemleri yapılmıştır.”

Share: