Türkiye tıpkısı anda iki mevsimi yaşıyor! Doğu’nun faziletkâr kesimlerinde kar yağışı deli dolu olurken, ülkenin bir kısmı ise denize girmeye devam ediyor

Unesco Acun Mirası Eğreti Listesi’nde kayran alan Korykos Antika Kenti’nin en mefret parçası olan Mersin’in Efdal ilçesindeki ‘Kızkalesi’nde sezonun bitmesiyle su azalsa da Ilk Teşrin ayında birlikte sargı görüyor. Çekicilik sıcaklığının 26 derecelerde olduğu kentte başta Rusya görünmek amacıyla tıpkısı çokça ülkeden tatilciler ile hafta sonunu gitmek amacıyla kasaba illerden gelenler bahir ile güneşin keyfini çıkardı.

KASIM AYINA BÜYÜKLÜĞÜNDE DENİZE GİRİLEBİLİYOR

Bir çokça ilde gelgel sıcaklığının sıfırın altına indiğini Van, Erzurum, Kargaşa, Hakkari, Iğdır, Bingöl ve Tunceli kadar bir çokça ilin efdal kesimlerine mevsimin geçmiş kar yağışının yaşandığı belirtilirken, Mersin’da Ekim kocaoğlan sonuna üste Kasım ayının ortalarına kadar denize girilebileceği rapor edildi.

DENİZ SICAKLIĞI 26 DERECE

Ekim ayında olduklarını anımsatan Kızkalesi Firez ve Turizm Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Yumuşak Öztop,” Türkiye’nin bir çokça noktasında albeni sıcaklığının eksilerde ve kar, yağmurun olduğu şehirlerimiz çokça fazla, haberlerde izliyoruz. Mersin Ağacı, özellikle turizm cenneti Kızkalesi ve zer kum sarısının üzerinde bulunduğumuz bekçi henüz sıcak. Bahir sıcaklığı 26 kademe. Yerel ve yabancı misafirlerimiz denize girmekteler, denizin tadını çıkartıyorlar. Henüz daha buralar anca soğumadı, gelen misafirler denizin tadını doya doya çıkartıyorlar. Genelde ülkemizde tatil Orak Ayı ve Ağustos kocaoğlan kendisine öngörülüyor. O doğrultuda misafirler, insanlar cevaz alıp tatil yapıyor. Amma inanın Eylül, Ekimin sonu, hatta Kasımın 20’sine kadar tahammülfersa aynı denizi oluyor. Bahir daha sakin, henüz hamam ve daha güzelce” dedi.

RUSLAR SEZONU UZATTI

Bu yıl sezonun uzadığına ilgi calip Öztop,” Özellikle gelen misafirler Rusya ağırlıklı misafirlerimiz ağırlıklı bu sene, sezonun birlikte uzamasına etken oldu. Tığ haddinden fazla mutluyuz onları burada ağırlamaktan, mihman etmekten. Her otelde bildirme azından misafir var bu dönemde, bu de istihdam açısından sezonun uzamasına sebep oluyor. Tabi bu istihdamı sağladığımız içini işletmeciler yerine mutluyuz” dedi.

Rusya’nın dışında ayrımlı ülkelerden da gelenlerin olduğu bölgede tatilini nâkil İspanyol Daniel Rojas ise “2 zaman evvel Mersin Ağacı’e geldim. Tabi hem tarihi dokuya topluluk tıpkısı kent tıpkı zamanda çağcıl aynı site. Alelhusus insanlar cana etraf, kendinizi haddinden fazla yabancı hissetmiyorsunuz. Bahir dahi ideal aynı sıcaklıkta, yüzdük bu bölgede. Kullanılmamış geldiğimiz amacıyla aynı haddinden fazla şeyi görmedik amma kendimizi on paralık yabancı hissetmiyoruz” ifadelerini kullandı.

SICAK OLMASI ŞIŞMAN AVANTAJ

Gurbetçi tatilcilerden,” Kırşehirliyim, yurtdışında kalıyorum Almanya’birlikte Frankfurt’tan geliyorum. Bir Nice öğün buraya geldim, Buraya gelmemin özelliklerinden biri dahi Türkiye’nin seçkin yerlerinden olması. Hele Kızkalesi’nin çok saf olması. Hep yerel ve yabancı turistlerin buraya gelmesi. Özelikle kalenin güzelliği ve korunaklı olması çok hoşumuza gidiyor. Temiz, adamakıllı, sakıncasız ayrımsız düz. Bu dönemde ısıdam olması balaban benzeri üstünlük. Ego kendim ve eşim namına diyebilirim ki buraya gelmekten çok sevk alıyoruz ve bahtiyarlık duyuyoruz” diye konuştu.

Share: