Van depreminde ayağını kaybeden Okan Şahiner’in milli futbolculuğa uzanan öyküsü

Van’da 23 Teşrinievvel 2011’birlikte meydana mevrut 7,2’lik depremde yılgın altında kalarak sol ayağını kaybeden Okan Şahiner, Ampute Milli Ayak Topu Takımı’na uzanan başarı öyküsüyle dikkati çekiyor.

Erciş’teki depremde göçük altından 51 saat bilahare çıkarılan ve sol ayağını kaybeden 29 yaşındaki Şahiner, protezcisinin tavsiyesiyle Ankara’daki Yenimahalle Bedensel Engelliler Kulübünde futbola başladı.

Şahiner, burada iki sene oynadıktan sonradan Türk Silahlı Kuvvetleri Ampute Ayak Topu Kulübüne transfer oldu ve kendisini geliştirerek Ampute Milli Takımı’na seçilme başarısı gösterdi.

4 yıldır milli formayı terletiyor

Milli formayı 2018 yılından bu yana taşımanın gururunu yaşayan Şahiner, ay-yıldızla takımla 2021 Avrupa Ampute Ayak Topu Şampiyonası’nda birincilik kupasını kaldırdı.

Okan Şahiner, AA muhabirine, ampute futbola 2013 yılında başladığını söyledi.

Van’da yaşadığı dönemde sarsıntı olduğunu ve enkaz altında kaldığını belirten Şahiner, “51 saat bozgun altında kaldıktan sonraları kurtarıldım. Hacettepe’üstelik aynı kamer yattım. Detaylı süre pinpon altında kalmamdan periferi kan dolaşımı olmadığı üzere dokular öldü ve ayağımı kaybettim.” dedi.

Şahiner, bu dönemde takma basamak takılması amacıyla ikametini Ankara’ya sığdırmak zorunda kaldığını anlatarak, protezcisinin tavsiyesi ile üstelik ampute futbolla tanıştığını aktardı.

Bunun konusunda ampute futbolu araştırmaya başladığını anlatan Şahiner, “Depremden ilk tor adına ayak topu oynuyordum. Sonrasında bu nitelik olunca, ampute futbolu araştırdım. Yenimahalle Bedenî Engelliler Kulübünde ampute futbola başladım ve iki yıl sonraları Türk Zırh Kuvvetlerine para aktarımı oldum. Hocama kendimi gösterip milli takıma seçildim. 2018’den beri milli takıma bakım ediyorum.” diye konuştu.

“Hırsım bitmedi ve haddinden fazla fiilen Avrupa Şampiyonası’na hazırlandım”

Şahiner, milli takımla kazandıkları Avrupa şampiyonluğuna değinerek, şunları kaydetti:

“Takıma seçildiğim dönemde Dünya Kupası’na hazırlanıyorduk amma ego 5. kamptan bilahare elendim. Fakat benim duygum, hırsım bitmedi ve haddinden fazla çalışarak 2021 Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası’na hazırlandım. Şampiyon olduktan sonradan inanamıyordum. O geceleyin akşam ezanı uçağa bindik ve o dakika kupayı kazandığımızı hatırladım. 2011’birlikte bacağımı kaybettikten sonradan kullanılmamış benzeri hayata başlıyordum. Bu benim amacıyla çok ağırlık geçti zira ayağımı kaybetmiştim. Hayata haddinden fazla pres tutunmuştum ama sporla tanıştıktan sonra çokça dörtköşe geçti bu yüzden çokça mutluyum.”Share: