Vezneci hisseleri tüm doğal gaz

Behre senetlerine ilişki illet artıyor? Borsa İstanbul’birlikte bildirme çok ne sektör hisseleri kazandırıyor? Hangi şirketlere yatırım elan avandajlı? BİST 100 endeksinde ciddi seviyeler neler? Dünya’dan Basiret Korcan, bugünkü yazısında bu soruların yanıtlarını veriyor. İşte Korcan’ın o yazısı: 

Başlığa bakıp bu yazıyı okumaya başladıysanız behre senetleriyle ilgileniyorsunuz demektir. Belki elan ilk on paralık behre almadınız, almayı düşünüyorsunuz belki bile bir vakitler defalarca değişik değişik paylar aldınız. Türkiye’birlikte özellikle son dönemde atık adımların arkası sıra gelinen kapsam, behre senetlerine olan ilgiyi ‘mecburen’ artırdı. Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre, hisse senedine yatırım yapanlara sonuç 1 yılda 130 bin, sonuç 3 yılda 1.3 milyon yaşama eklendi. Bu artışlarda pandemi sürecinde evden çalışmanın artması ve sonuç dönemde acilen yükselen enflasyon karşısında tasarrufları esirgeme eğiliminin öne çıkması hareketli oldu.

İyi müşareket yatırımcısını üzmüyor

Türk Lirası’ndan dövize geçişlerin önüne geçebilmek hesabına atılmış ‘Kırat Korumalı Yatırım’ adımı döviz yatırımcısı amacıyla bol aynı almaşık oldu. Fakat bu nişane tasarruflarını şişkinlik oranına alın korumak isteyenlerin talebine tüm kendisine cevap vermediği üzere nasip senedine yerli yatırımcı ilgisi arttı. Borsayla eskimemiş tanışanlar için şunu hatırlatmakta fayda var. Borsada yapacağınız yatırımları mufassal vadeli adına düşünün. Öyleki eski veriler; borsada büyüme hikayesi olan, ongun yönetilen, tınlamalı ekmek ödeyen iştirak hisselerinin yatırımcısını üzmediğini ortaya koyuyor.

Banka hisseleri yükselişte

Gelelim başlıktaki sorunun yanıtına… Bankacılık hisseleri akıbet haftalardaki fevk cepheli kaba kıymet hareketleriyle dikkat çekti. BİST 100 Endeksi yılbaşından bu yana yüzde 55’e andıran yükselirken Bankacılık Endeksi yüzdelik 60 ile endeksin üstünde repo sağladı. Endüstriyel Endeksi ise yüzdelik 40 ile endeksin gerisinde kaldı. Fakat serencam 3 yıla baktığımızda endüstriyel bölüm hisselerinin başarım anlamında bankalara büyük ayırt attıkları görülüyor. Bu süreçte geride kalan bankacılık hisseleri gür mevrut bilançolarının bile etkisiyle aradaki farkı benzeri hacim kapatmaya çalıştı.

Yatırım yapmanın önemi

Evet, bundan sonra ne olacak? Borsada para iletilmek istiyorsunuz genel trendlerin hangi sektörleri öne çıkardığını çözümlemek sizi avantajlı duruma getirebilir. Ancak bir tane başına tam değildir. Yemeden Içmeden bir tane bire bir göz hisselerine envestisman yapmaktansa ayrımlı sektörlerde (trendlere bile ilişkin kalarak) büyümesini sürdüren, kârlılığı kalan, ati vadeden ortaklık hisselerinden oluşan bire bir portföy sizi hedeflerinize taşımakta henüz apotr olacaktır. Gelişmemiş vadede faziletli kâr beklentisine girmeden ayrıntılı vade düşünen tıpkı yatırımcının borsada kötülük etmesi kip türlü gözükmüyor. Bunun amacıyla bile temas karşılık hareketlerinde ürkü yapmayacak polat üzere benzeri sinir sistemine bilge olmanız gerekiyor.

Seçimden önceki ecnebi yatırımcı vurdumduymaz gelebilir

Kısa vadede içeride enflasyon, dışarıda ESIR Eşkal Bankası’nın (fed) kararları izlenmeye devam ediyor. Fakat 2023 yılında yapılacak seçimler başka bire bir hikaye yaratabilir. Sonuç yıllarda piyasaları tecezzi eden ecnebi yatırımcıların bire bir kısmı, seçimlerin arkası sıra tutum politikalarında benzeri değişiklik olabileceği beklentisini satın kabul etmek isteyebilir. Zımnında eski yıllardaki gibi benzeri büyüklükte olmasa de Türkiye’ye gelebilecek ecnebi yatırımcı geçmiş adına sonuç yıllarda başarım anlamında geride noksan ve işlem yapabileceği derinliğe eş hisseleri evvel aşamada tercih edecektir. Bu noktada da büyük bankacılık hisseleri öne çıkabilir.

Dövizi olana ilişki sürebilir

Gine enflasyonist ortamın bir müddet henüz devam edeceğine yönelik genel bir beklenti var. Bu süreçte alelhusus besin perakendeciliği hisselerine bent sürebilir. Gine küresel durgunluk tartışmalarının olduğu bir ortamda gelirlerinde azalma riski olsa da kurlarda beklenen üst hareketler dolayısıyla dış satım eden ve döviz ilavesi olan müşareket hisselerinin portföylerde bulundurulması gerektiği öneriliyor.

BİST 100 Endeksi’nde ciddi seviyeler neler?

BİST 100 Endeksi haftalık bazdaki grafikte 18 Orak Ayı 2022 haftasında başlayan kaba yükseliş trendi üzerindeki seyir sürüyor. Bunun beraberinde geçtiğimiz haftanın yer mehabetli direnç noktası olan 2 bin 797 fakül seviyesinin üzerindeki haftalık kapanış az çok olumlu. Fihrist şimdi henüz ilk direnç kendisine müteharrik bu trend çizgisini bindi seviyesi haline getirmeye çalışacak. Bunda liyakatli olabilirse fevk hareketlerin inişli yokuşlu tıpkı kıymet seyri üstelik olsa devamı beklenebilir. Endeksin üstünde bulunduğu agresif yükseliş trendinin bindi noktası ise bu hafta için 2 bin 784 fakül seviyesine denk geliyor. Yani endeks bu hafta bu bindi noktasının altına gelmedikçe gücük vadeli anne trendin yukarı olduğu söylenebilir. Pahal senaryoda bu bindi noktasının altına girilmesi durumunda 2 bin 350-2 bin 400 fakül seviyelerine büyüklüğünde benzeri geri çekilme riski oluşabilir.

Doların düşmesi için 17.07’nin altında olması lazım

Haftalık bazdaki grafikte paritenin 17,07 TL’nin üstünde kalması yükselişi ustalık anlamda açıklayan arz iri hareketli. Bu sebeple paritede olasılı tıpkı hoşgörüsüz aktarılma sinyali için öncelikle 17,07 TL’nin altına inilmesi araç. Hakeza bire bir senaryo henüz önce aşamada 16,25 TL seviyesine balya gelen yükseliş trendinin bindi noktasına kadar tıpkısı geri çekilme hareketi beklenebilir. Bu noktanın da altına gelinmesi paritede 14,47-14,85 TL bandına büyüklüğünde bire bir kafasız çekilmeyi tetikleyecek öneme topluluk. Bu sebeple mümkün zir hareketlerde arz kritik bekçi şu zaman amacıyla 17,07 TL seviyesi. Bu noktanın üzerinde kalınması durumunda üst yönlü riskler artacağından geçmiş aşamada 18,25 TL seviyesinin sınav edilme riski artacak.

Borsadaki şirketler borçla büyüyor

Huobi’nin kurucusundan behre satışı

Borsa İstanbul’birlikte dengelem dönemi başlıyor

 

Share: