Yer Sarsıntısı göçünde Sinop sakıncasız oluşuyla dolay plana çıkıyor

Deprem göçünde Sinop tehlikesiz oluşuyla dolay plana çıkıyor

SİNOP Asrın felaketi yerine nitelendirilen Kahramanmaraş depremi ve beklenen nazik İstanbul depremi tahminleri sonrası, riskli bölgelerde yaşayanların başladığı güvenli dirim alanı arayışlarında ‘Sinop’ ön plana çıkıyor.

Kırık hattı bulunmaması, tezyifkâr ve rahat site yapısı ile benzersiz bahir kenti olan Sinop, sakıncasız yaşam alanı olarak cazibesini artırıyor. 11 ili etkileyen deprem felaketi ve muhtemel İstanbul depremi konusunda güvenli ve asude hayat alanı arayanların Sinop’a umu gösterebileceği düşünülüyor. Farklı şehirlerde ateş parçası depremzedelerin aynı kısmının memleketlerine gabi döneceğini, tıpkısı kısmının ise emin dirim alanları arayışı içine gireceğini belirten Sinop Belediye Reisi Hazar Ayhan, “Kentimize mevrut vatandaşlarımızın birçoğu, daha önceki evet çocuklarını Sinop Üniversitesi’nde okumasından, evet Sinop’ta tatile geldiklerinde gördüklerinden alelhusus burayı yeğleme edip mevrut depremzede vatandaşlarımız var. Bunların tıpkısı kısmının artık hayatlarını Sinop’ta bitmeme ettireceğine dair tıpkı öngörü içerisindeyiz. Bunun amacıyla kentimizde bir topluluk hazırlıkların yapılması lazım” diyerek konuştu.

Sinop site merkezinde eskimemiş hayat alanları tasarlamak için mevcutta girişimlerinin olduğunu belirten Komutan Ayhan, “Bakir ayrımsız site bina etmek, Sinop’un tarihi sakim adasını münhal hava müzesine vermek, onun dışında bakir Sinop kurmakla ilgili planlarımız hazır, takkadak nezaret onayını bekliyordu. Bu süreç te az buçuk gecikti türkçesi. Zaten bu yer sarsıntısı bize gösterdi kim, sarsıntı ve benzeri alışılmadık durumlarda kentlerin gelecekteki şahsiyet projeksiyonuyla ilişik hesaplamalarının yeniden yapılması lazım” diyerek konuştu. Yeni imar planları yapılırken yıl ve isim ile ilgilendiren hesaplama yapıldığını kaydeden Komutan Ayhan, “Bundan 20 sene sonra Sinop’un nüfusunun 80 bin olacağı öngörüsü, ilmî çalışması sonrası kent ona bakarak planlanır. Doğrusu zelzele sonrası zat hareketi olmasa da, turistik belde olduğumuz amacıyla kış ile yaz nüfusumuz arasında okkalı ayırt var. Bizim nüfusumuz literatür 300-400 bine çıktığında bu planların bize elverişsiz olduklarını biliyoruz. Gelecekte umarım yaşamayız ama yaşayacağımız toplumsal ve yer bilimsel sıkıntılar neticesinde kentimizde oluşabilecek ayrımsız göç akını karşısında kentimizin imar planlarıyla ilgili hoşgörü eşiğinin biraz elan serbest tutulması gerekiyor” şeklinde konuştu.

“Daha şişman kafile hareketleriyle karşılaşabiliriz”

Sinop’un gelecekte elan nazik barhana hareketliliği emanet ihtimalinin yüksek olduğunu vurgulayan Başkan Ayhan, “Şu anda kentimizde 2 binin üzerinde depremzede vatandaşımız var. Ihtimal bunların 300-500’ü burada yaşamına aylamak isteyecek amma bu de bize tıpkısı öngörü. Henüz sonrasında henüz nazik barhana hareketleriyle karşılaşabiliriz. Bu sebeple dileğimiz projemizin tıpkı zaman ilk hayata geçirilmesi” ifadelerini kullandı.

Pandemide öngörülemeyen ‘bilakis barhana’ yaşandı

Pandemi döneminde sağlığından endişe edenlerin güvenilir saha arayışları üzerine yetişkin ölçüde tersine kafile yaşandığını anlatan Başkan Ayhan, “Sarsıntı sonrası kentimize yapılan göç öncesinde pandemide bile biz bunu yaşadık. Bu barhana planlı kendisine yapılıyor, biz biliyoruz zelzele bölgesinden birçok kişinin geldiğini. Ama pandemi süresinde da çok kısık anlamda öngörülemeyen aksine barhana yaşandı. Bundan 30-40 yıl önceki İstanbul’a, Ankara’evet balaban şehirlere göçen insanlarımız orada konuşu özgürlüklerini kazandıktan sonra imdi bu kente hoşgörüsüz dönmeyle ait akım içerisinde oldular. Onun üzere bizim hazırlıklarımız tamam, biz bunun çalışmasını yaptık sadece bakanlığın onayını bekliyoruz” dedi.

Share: