Çiftçilere yüzdelik 75 bağış destekli yasmık dağıtıldı

Kilis’te, 290 çiftçimize yüzdelik 75 i bağış yerine amme marifetiyle karşılanan, tahminî 5 bin dekar alana ekilmek için 64 titrem Fırat-87 sertifikalı mercimek tohumu dağıtıldı.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı, Nebati Üretim Umumi Müdürlüğü, Tarım Arazilerinin kullanımın Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) ” Aylak Araziler Tohumla Buluşuyor” adı altında Tarım ve Orman İl Müdürlüğünde yasmık tohumu dağıtıldı.

Projede Kilis genelinde 290 çiftçimize yüzdelik 75 i yardım kendisine kamu vasıtasıyla karşılanan, tahminî 5 bin dekar alana ekilmek üzere 64 ton Fırat-87 sertifikalı mercimek tohumu temini yapılarak dağıtımı gerçekleştirildi.

Toplamı 1 milyon 526 bin teklik bütçeli proje üzere planlı merasim da konuşan Ekincilik ve Orman İl Müdürü Mehmet Nuri Kökçüoğlu; “Yaptığı hareket ile gurur duyması gereken çiftçilerimize hitaben pandemi ve yanı başımızdaki cenk zımnında çiftçilerimizin değerini hep anladı. Bu süreçte yaptığınız zirai istihsal ile tığ insanların tartı çekmeden emin gıdaya erişimini sağladınız ve bizleri doyurdunuz. Gerçekli sizlerde esenlik ve girdi maliyeti sıkıntılarla karşılaştınız. Buna karşın Devletimizin birlikte desteği ile üretimi atiklik kesmeden devam ettirdiniz. Devletimiz bugün olduğu üzere bundan sonraki süreçte dahi siz eli öpülesi çiftçilerimizin birlikte ve destekçisi olacaktır. İnşallah mevsimde uygun masraf eli nimetli ve fazlalaşan hasatları dahi hep beraber görürüz” dedi.

YANLIŞSIZ Öğür İl Başkanı Karataş, Nesil destekleriyle dışa bağımlılığın azaldığını anlatım ederek, “Ürünlerimiz yerli ve milli topumlar yardımıyla daha nitelikli oluyor. Sadece mercimekte değil bütün ürünlerin tohumlarını yerli ve milli kendisine üretiyoruz. Milli ve yerel adına, helikopterlerimizi, tankımızı, insansız albeni araçlarımız, silahlı insansız çekicilik ara bulucu, silahlı kuvvetlerimizin ihtiyaçlarını bile evcil ve milli yerine üretiyoruz. Bu nedenle tohumlarımızın evcil ve mili olması önemlidir” dedi

Mercimek tohumu tevzi törenine AK Fırka İl Başkanı Mehmet Meram Karataş, Kültür Odası Başkanı İbrahim Karaca, Ekincilik Mühendisleri Odası Kilis Temsilcisi Yiğitlik Özdemir, İl genel meclisi üyeleri ile çiftçiler katıldı. – KİLİS

Share: