Reklam gelirlerinin düşmesi incizap getirdi! Youtube CEO’su Susan Wojcicki görevi bıraktı

Uygulayım Bilimi devi Google’ın önce çalışanlarından biri olan ve dünyaca ünlü çevrimiçi video paylaşım ve içtimai medya platformu YouTube’ın CEO’su Susan Wojcicki, çalışanlara gönderdiği aynı e-postada ricat ettiğini duyurdu. 54 yaşındaki Wojcicki’nin yerini yardımcısı Neal Mohan alacağı açıklandı.

“BENİM İÇİN BİR ONURDU”

Wojcicki, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Bugün, Google’da yaklaşık 25 sene geçirdikten sonra, kullanılmamış bir laf açmak üzere hoşgörüsüz girişim atıyorum. YouTube insanları ayrımsız araya getiren acun çapındaki yaratıcılardan seçkin gün ilham alıyorum. Bu inanılmaz topluluğun yöre sıralarında saha kabul etmek benim amacıyla benzeri onurdu.” ifadelerini kullandı.

REKLAM GELİRLERİNİN DÜŞMESİNİN ARDINDAN İSTİFA GELDİ

Wojcicki’nin istifası, YouTube’un reklam gelirinin TikTok ve Facebook’un reels kadar güdük kalıplı video hizmetleri ve Netflix kabilinden platformların izlenme süresi amacıyla yoğun rekabetin ortasında ikinci çeyrekte düşmesi sonrası geldi.

2014’TEN BU YANA CEO’YDU

Wojcicki e-postada, “familya, sağlık ve kişisel projelere” odaklanacağını ve Alphabet’te danışmanlık rolü üstlenmeyi planladığını söyledi. Daha ilk Google’da reklam ürünlerinden mesul kıdemli başbuğ yardımcısı olan Wojcicki, 2014’te YouTube’un CEO’su olmuştu.

YOUTUBE SHORTS VE MUSIC’E ODAKLANMIŞTI

Google’a 2008’de katılan Stanford Üniversitesi mezunu olan Mohan ise, YouTube’da Shorts ve Music’i oluşturmaya odaklanmıştı. CEO değişikliği Google hisselerinde yüzde 1’den daha bir iki düşüşe hastalık oldu.

Share: