Yapı Teftiş Kuruluşları Birliğinden Antalya’da şantiye denetimindeki darp iddiasıyla ilgili açıklama

Çatı Denetleme Kuruluşları Birliği Derneği Bursa Şubesi, Antalya’da çatı denetim şirketi yetkilisinin darbedildiği iddiasına ilgili izah yaptı.

Bursa Ofis Başkanı Esra İnhanlı, yaptığı bağlanmış açıklamada, topluluk üyesi da olan çatı denetleme şirketi yetkilisi yapım mühendisinin, denetim esnasında şantiyede saldırıya uğradığını belirtti.

Binanın çipo kontrollerinde, eksik ve kusurlu çipo uygulamalarının düzeltilmesinin istenmesi üstüne olayın yaşandığına değinen İnhanlı, “Yaşanan bu dram olayda, meslektaşımız Zekeriya Mengi, şantiyedeki üç yırtıkça vasıtasıyla kilolu şekilde darbedilmiştir. Yanındaki çatı denetim kontrol elemanı aracılığıyla hastaneye kaldırılan Mengi, acilen ameliyata ve akabinde sakil bakım ünitesine alınmıştır. Zaman ikinci tıpkı ameliyata daha gireceği bilgisini aldık. Hayati tehlikesi bitmeme ediyor. Meslektaşımız Zekeriya Mengi’nin bir an önce sağlığına kavuşmasını diliyor ve bu şiddeti kınıyoruz.” ifadelerini kullandı.

İnhanlı, Yapı Denetleme Kuruluşları Birliği olarak, beherglas yapı denetleme çalışanının, denetleme görevlerini adına getirirken şantiyelerde benzeri riskle yüz yüze olduğuna dikkati çekti.

Halkın fert güvenliği amacıyla binaların mühendislik kurallarına göre yapılmasını temin etmek amacıyla vazifeli olduklarını nâkil İnhanlı, şunları kaydetti:

“Denetimlerimiz sırasında yaptığımız seçkin uyarı, düzeltilmesini istediğimiz değme yanlış imalat, ilkin 17 Ağustos 1999 Depremi olmak üzere, daha evvel defalarca yaşadığımız iri acıları yaşamamak için. Fakat geldiğimiz noktada görüyoruz ki özlük can güvenliğimiz namevcut. Yapı teftiş kuruluşları, Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca yetkilendirilmiş ve yine Nezaret yerine teftiş yapan firmalardır. Tığ görevimizin kutsallığının ve öneminin farkındayız. İstiyoruz ki bu ülkede gene yer sarsıntısı kaynaklı iri acılar yaşanmasın kim bunu cins kılacak olan yapı teftiş kuruluşlarıdır. İnsanların evlerinde huzurla, depreme karşı cüret ortamında yaşamaları için sahadayız. Böylesine büyük tıpkısı amme görevini adına getirirken karşılaştığımız şiddetin tek izahı, gerekçesi, affı olanaksız. Bu yüzden eksiksiz halkımızı yanımızda durmaya, bindi olmaya nida ediyoruz. Yapı Yeri şefi başında yoksuz tek şantiyede bakı işleri yürütülmeyecektir.”

Share: